Pregled bibliografske jedinice broj: 152028
Rezultati istraživanja kakvoće žira hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) i kitnjaka (Quercus petraea Liebl.), koje su oštetili kukci i gljive
Rezultati istraživanja kakvoće žira hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) i kitnjaka (Quercus petraea Liebl.), koje su oštetili kukci i gljive // Radovi - Šumarski institut Jastrebarsko, 39 (2004), 1; 5-18 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 152028 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rezultati istraživanja kakvoće žira hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) i kitnjaka (Quercus petraea Liebl.), koje su oštetili kukci i gljive
(RESULTS OF AN INVESTIGATION OF THE QUQLITY OF ACORN OF PEDUNCLED OAK (Quercus robur L.) AND SESSILE-FLOWERED OAK (Quercus petraea Liebl.) DAMAGED BY INSECTS AND FUNGI)
Autori
Roth, Valentin ; Dubravac, Tomislav
Izvornik
Radovi - Šumarski institut Jastrebarsko (0351-1693) 39
(2004), 1;
5-18
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
hrast lužnjak (Quercus robur L.); hrast kitnjak (Quercus petraea Liebl.); žir; štetne gljive; žirotoč
(Peduncled oak (Quercus robur L.); sessile-flowered oak (Quercus petraea Liebl.); acorn; barmful fungi; acorn weevil)
Sažetak
2001. je bila godina lošeg i mjestimičnog uroda žira hrasta lužnjaka i kitnjaka u Hrvatskoj. Unatoč lošem urodu, pribavljena su tri uzorka žira lužnjaka i dva uzorka kitnjaka iz Priznatih sjemenskih sastojina (PSS) s područja Uprava Šuma Podružnica "Osijek", "Našice" i "Požega". Pristigli uzorci razvrstani su (okularno) po kakvoći u tri skupine i to: zdravi žir, zaražen gljivom, napadnut vrstom Curculio sp. ("pišljiv"). Pokus je postavljen u rasadniku Odjela rasadničke proizvodnje, Šumarskog instituta, Jastrebarsko. Kod rasadničke proizvodnje sadnica hrasta, isto kao i kod unošenja žira u sastojinu, žir oštećen napadom gljiva, kao i onaj napadnut žirotočom ("pišljiv") smatra se lošim, odnosno od njega se ne očekuje dobiti sadnice. U Tablici 3. i na Slici 1., razvidno je kako smo kod uzorka 1. - hrast lužnjak "Slatina", i kod uzoraka 4. i 5. - hrast kitnjak "Đakovo" i "Našice", iz bolesnog i oštećenog žira dobili više biljaka nego iz okularno zdravog žira. Na osnovi istraživanja na žiru hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) i kitnjaka (Quercus petraea Liebl.) koje su oštetili kukci i gljive, možemo zaključiti kako u praksi pri sjetvi u rasadniku, a posebno u sastojini, ne bi trebalo izdvajati tako oštećen žir jer u radu je utvrđeno kako se i iz takovoga žira mogu dobiti sadnice. Ovo navodimo ponajprije iz razloga što je poznata činjenica kako žira u našim šumama ima sve manje, a kvaliteta mu je sve lošija. Naglašavamo potrebu obvezatnog predsjetvenog tretiranja žira određenim sredstvima (fungicidi i insekticidi), što se i provodi u praksi, iz razloga kako ne bi došlo do širenja zaraze u ukupnoj količini žira pripremljenog za sjetvu. Isto tako, tretiranja u sjemenskim sastojinama s ciljem preventivne zaštite, smatramo neizostavnim i vrlo važnim čimbenikom u proizvodnji zdravog i kvalitetnog šumskog sjemena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Biological Abstracts
- CAB International Wallingford-UK Tree CD
- Forestry Abstract