Pregled bibliografske jedinice broj: 151995
Mineraloške i geokemijske karakteristike gornjomiocenskih pelitnih sedimenata jugozapadnog dijela Hrvatskog zagorja
Mineraloške i geokemijske karakteristike gornjomiocenskih pelitnih sedimenata jugozapadnog dijela Hrvatskog zagorja, 2004., magistarski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 151995 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mineraloške i geokemijske karakteristike gornjomiocenskih pelitnih sedimenata jugozapadnog dijela Hrvatskog zagorja
(Mineralogical and geochemical characteristics of Upper Miocene pelitic sediments of the south-western part of Hrvatsko zagorje)
Autori
Grizelj, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
16.07
Godina
2004
Stranica
118
Mentor
Tibljaš, Darko ; Pavelić, Davor
Ključne riječi
lapor; minerali glina; rendgenska difrakcija; izotopi kisika i ugljika; gornji panon; donji pont
(marl; clay minerals; XRD; oxygen and carbon isotope composition; Upper Pannonian; Lower Pontian)
Sažetak
Mineraloška i geokemijska istraživanja gomjopanonskih i donjopontskih pelitnih sedimenata provedena su na naslagama s dva geološka stupa smještena u jugozapadnom dijelu Hrvatskog zagorja, u blizini sela Pušća i Kupljenski Hruševec. Analiza mineralnog sastava netopivog ostatka rendgenskom difrakcijom pokazala je da svi uzorci sadrže iste mineralne vrste, ali da postoje razlike u njihovoj zastupljenosti u uzorcima. Dominantna komponenta u svim uzorcima je kalcit čiji se sadržaj kreće od 31-74%, a u manjoj količini zastupljeni su minerali glina (18-50%), kvarc (5-21%), feldspati (1-5%), a u nekim uzorcima su prisutni dolomit i pirit. U frakciji < 2 μ m netopivog ostatka sadržaj minerala glina je sljedeći: smektit (3-76%), illit (23-72%), klorit (1- 25%) i kaolinit? Na osnovu mineralnog sastava dobivenog rendgenskom difrakcijom netopivog ostatka i sadržaja CaCO3 uzorci panonske starosti određeni su kao lapori (osim Puš 35 koji je određen kao siltozni lapor), a uzorci pontske starosti kao siltozni lapori. Varijacije u kemijskom sastavu uzoraka u potpunosti su u skladu s dobivenim mineralnim sastavom uzoraka. Na osnovu izotopnog sastava δ 18O izračunata je paleotemperatura od 20°C za uzorak ostrakoda panonske starosti i 17°C za uzorak ostrakoda pontske starosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski geološki institut