Pregled bibliografske jedinice broj: 150549
Kapljevinska ekstrakcija sumporovih spojeva iz FCC benzina
Kapljevinska ekstrakcija sumporovih spojeva iz FCC benzina // 11. Ružičkini dani, Knjiga sažetaka / Piližota, Vlasta (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2004. str. P-8 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 150549 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kapljevinska ekstrakcija sumporovih spojeva iz FCC benzina
(Solvent extraction of sulfur compaunds from FCC gasoline)
Autori
Janović, Zvonimir ; Romano, Jakov ; Šatović, Domagoj ; Sertić-Bionda, Katica ; Jukić, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
11. Ružičkini dani, Knjiga sažetaka
/ Piližota, Vlasta - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2004, P-8
Skup
11. Ružičkini dani
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 28.06.2004. - 29.06.2004
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kapljevinska ekstrakcija; sumpor; FCC benzin
(solvent extraction; sulfur compaunds; FCC gasoline)
Sažetak
U radu su opisana laboratorijska ispitivanja uklanjanja sumporovih spojeva iz benzina dobivenog procesom katalitičkog krekiranja, FCC benzina, primjenom postupka kapljevinske ekstrakcije. Također, ovim postupkom ekstrahira se i dio aromatskih ugljikovodika. Ispitivanja su provedena šaržnim postupkom u kotlastom reaktoru pri stalnoj temperaturi. Utvrđen je utjecaj temeljnih veličina procesa ekstrakcije: omjera otapalo / sirovina, temperature, vremena zadržavanja i Reynoldsovog broja na smanjenje udjela sumporovih spojeva i aromatskih ugljikovodika. Također je utvrđena i brzina razdvajanja faza. Ispitivanja su provedena sa četiri ekstrakcijska otapala: sulfolanom, dietilen glikolom, dimetil sulfoksidom i furfuralom. Sastav obje faze, posebice sumporovih spojeva i aromatskih ugljikovodika određen je fluorescentnom spektrofotoskopijom, XRF, i protonskom magnetskom rezonancijom, 1H NMR. Optimalni procesni uvjeti kojima se postiže minimalni sadržaj sumporovih spojeva uz odgovarajući sadržaj aromatskih spojeva utvrđeni su za svako ekstrakcijsko otapalo. Za sulfolan ti uvjeti jesu: vrijeme zadržavanja od 10 min., temperatura od 50 oC, omjer ekstrakcijsko sredstvo / FCC benzin, 1 : 3, te brzina miješanja od 1400 o / min. Provedena je također i stupnjevita ekstrakcija s dietilen glikolom, dimetil sulfoksidom i furfuralom kao ekstrakcijskim sredstvima, s nekoliko manjih udjela otapala pri optimalnim uvjetima. Tim postupkom povećana je djelotvornost ekstrakcije. Dietilen glikol pokazao je smanjenu učinkovitost ekstrakcije prema dimetil sulfoksidu i sulfolanu. Međutim, dimetil sulfoksid pokazuje manju selektivnost jer uklanja više prisutnih aromatskih spojeva. Na taj način smanjuje i oktanski broj ekstrahiranog benzina. Ekstrakcija furfuralom pokazuje vrlo visoku djelotvornost uklanjanja i sumporovih i aromatskih spojeva, međutim, dobivena je vrlo mala iskoristivost. Brzine razdvajanja faza za četiri ispitivana otapala nalaze se u nizu: sulfolan, dietilen glikol, dimetil sulfoksid, furfural. Iz dobivenih rezultata može se zaključiti da su sva četiri otapala upotrebljiva za kapljevinsku ekstrakciju sumporovih spojeva iz FCC benzina s tim da sulfolan pokazuje najveću učinkovitost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Jakov Romano
(autor)
Katica Sertić-Bionda
(autor)
Zvonimir Janović
(autor)
Ante Jukić
(autor)