Pregled bibliografske jedinice broj: 150440
Niskotemperaturna svojstva mineralnih mazivih ulja
Niskotemperaturna svojstva mineralnih mazivih ulja // ZBORNIK RADOVA, CONFERENCE PROCEEDINGS - MATRIB 2004 / Grilec, Krešimir (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 2004. str. 105-110 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 150440 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Niskotemperaturna svojstva mineralnih mazivih ulja
(Low temperature properties of lubricating mineral oils)
Autori
Jukić, Ante ; Janović, Zvonimir ; Romano, Jakov ; Barišić, Ankica ; Picek, Meri
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
ZBORNIK RADOVA, CONFERENCE PROCEEDINGS - MATRIB 2004
/ Grilec, Krešimir - Zagreb : Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 2004, 105-110
Skup
International Conference MATRIB 2004 - Materials, Tribology, Processing
Mjesto i datum
Vela Luka, Hrvatska, 23.06.1994. - 25.06.1994
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
mineralno ulje; snižavatelji stiništa; polimerni aditivi
(mineral oil; pour point depressants; polymeric additives)
Sažetak
Mineralna maziva ulja sadrže dugolančane parafinske ugljikovodike koji na niskim temperaturama kristaliziraju, talože se i zaustavljaju protjecanje ulja, dajući visoke vrijednosti stiništa. Snižavatelji stiništa djeluju mehanizmom usmjeravanja procesa kristalizacije parafinskih ugljikovodika prisutnih u baznom mineralnom ulju prema nastajanju manjih kristala, i sprečavanju nastajanja većih kristalnih nakupina. Kokristalizacijom segmenata polimernih molekula s parafinskim ugljikovodicima ograničava se rast kristala. U radu su opisana svojstva snižavatelja stiništa mineralnih baznih ulja na osnovi terpolimera stirena, dodecil-metakrilata i oktadecil-metakrilata. Sintetiziranom terpolimerima određeni su sastav i strukturna svojstva. S ciljem opisa mehanizma djelovanja, diferencijalnom pretražnom kalorimetrijom (DSC) određene su temperature i topline taljenja kristalne faze terpolimera. Također su određena i stiništa. Utvrđeno je da povećanjem udjela stirena raste stinište, a to povećanje može se podijeliti u dva, linearno ovisna područja. U prvom, stinište postupno raste od -33 oC za udjel od 5 mas. % stirena na -27 oC za udjel stirena od 15 mas. %. U drugom dijelu s većim nagibom linearne ovisnosti, stinište raste do onog čistog baznog ulja, -9 oC, za sadržaj stirena od 25 mas. %, što je posljedica smanjene topljivosti terpolimera. Potvrđeno je da je aktivni dio terpolimera dugi lanac n-alkilne grupe metakrilatnih jedinica.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo