Pregled bibliografske jedinice broj: 150155
Analiza prijenosa topline pri očvršćivanju nezasićene poliesterske smole u kalupima grijanim toplim zrakom
Analiza prijenosa topline pri očvršćivanju nezasićene poliesterske smole u kalupima grijanim toplim zrakom // V. susret mladih kemijskih inženjera, Knjiga sažetaka / Matijašić, Gordana (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2004. str. 8-8 (poster, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 150155 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza prijenosa topline pri očvršćivanju nezasićene poliesterske smole u kalupima grijanim toplim zrakom
(Analyze of heat transfer of curing of unsaturated polyester resin heated in mold heated with hot air)
Autori
Antunović, Sanda
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
V. susret mladih kemijskih inženjera, Knjiga sažetaka
/ Matijašić, Gordana - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2004, 8-8
Skup
V. susret mladih kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.02.2004. - 20.02.2004
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
DSC; očvršćivanje; poliesterska smola; kalup; kinetički model; PDJ
(DSC; Curing; Polyester resin; Mould; Kinetic model; PDE)
Sažetak
Pojmom očvršćivanja (engl. curing) opisuje se kopolimerizacijska reakcija monomera (umreživač) i nezasićenih lanaca poliestera kojom nastaje čvrsti, umreženi polimer, trodimenzionalne strukture. Riječ je o egzotermnoj reakciji što otežava kontrolu temperature tijekom procesa prerade. Posljedica može biti dobivanje polimera loše kvalitete. Prijenos topline se analizira mjerenjem temperature u središtu uzorka smještenog u kalupu valjkastog oblika koji se zagrijava toplim zrakom kao i temperature zraka uz stijenku kalupa. Proces očvršćivanja se može opisati matematičkim modelom koji čine bilance topline i množine tvari. Međusobno su povezane kinetičkim modelom brzine reakcije: (1) (2) (3) Ovaj sustav jednadžbi se rješava uz pretpostavljene početne i rubne uvjete numeričkim postupkom, a rješenje daje ovisnost temperature i konverzije o položaju i vremenu reakcije. Rješavanjem matematičkog modela procjenjuje se i vrijednost nepoznatog konvekcijskog koeficijenta prijenosa topline sa zraka na bakar. Parametri kinetičkog modela procjenjuju se nezavisnim kinetičkim mjerenjima provedenim u DSC kalorimetru. Usporedbom eksperimentalno dobivenih ovisnosti temperature uzorka o vremenu reakcije s rješenjem matematičkog modela može se zaključiti da model dobro opisuje proces očvršćivanja te se može upotrijebiti za predviđanje maksimalne temperature reakcije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo