Pregled bibliografske jedinice broj: 149484
Prednosti kodirane izmjere detalja
Prednosti kodirane izmjere detalja // Zbornik Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu povodom 40. obljetnice samostalnog djelovanja 1962.-2002. / Bašić, Tomislav (ur.).
Zagreb: Geodetski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2002. str. 257-270 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 149484 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prednosti kodirane izmjere detalja
(Advances of encoded detail survey)
Autori
Džapo, Marko ; Ivošević, Mirko ; Lasić, Zlatko ; Šljivarić, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu povodom 40. obljetnice samostalnog djelovanja 1962.-2002.
/ Bašić, Tomislav - Zagreb : Geodetski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2002, 257-270
Skup
Simpozij povodom 40. obljetnice samostalnog djelovanja Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu 1962.-2002.
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.09.2002. - 27.09.2002
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kodiranje; tahimetrija; detaljna izmjera; izradba planova
(encoding; tachymetry; detail survey; chart production)
Sažetak
U radu se predstavlja tehnologija koja se u Hrvatskoj, za razliku od nama zapadnih susjednih zemalja, Slovenije i Austrije, još koristi vrlo rijetko ili je njeno korištenje ograničeno tek na djelomična, nestandardizirana rješenja. Uz klasičnu tehnologiju polarnog snimanja detalja, predlažu se i komparativna rješenja izmjere detalja koji su neovisni o proizvođaču geodetskih instrumenata, kao adekvatna zamjena za klasične metode ortogonalnog ili polarnog snimanja detalja. Dok se rješenja suvremene fotogrametrije nameću kao optimalna rješenja za prikupljanje podataka za izradbu digitalnih karata, dok GPS tehnologija preuzima primat u stvaranju nove geodetske osnove, kodirano snimanje detalja je racionalna i kvalitetna metoda za izradu planova u digitalnom obliku. Za razliku od metoda digitalnog arhiviranja starih podataka, putem skaniranja i digitaliziranja postojećih planova, spomenuta tehnologija stvara jednu sasvim novu, od postojeće digitalne arhive neovisnu bazu podataka, koja je svakako s postojećim i planiranim digitalnim arhivama starih planova analitički usporediva te može služiti i kao njihova nadogradnja i kontrola, ali i kao put koji će se cijeli geodetsko-katastarski sustav osvježiti novim načinom promišljanja, primjerenijim suvremenim svjetskim tehnološkim trendovima.
Izvorni jezik
Hrvatski