Pregled bibliografske jedinice broj: 149116
Proučavanje Utjecaja Protoka i Temperature Elektrolita na Koroziju i Zaštitu Al-2.5Mg Slitine
Proučavanje Utjecaja Protoka i Temperature Elektrolita na Koroziju i Zaštitu Al-2.5Mg Slitine // Zbornik radova = Proceedings / 3. hrvatski simpozij o elektrokemiji, Dubrovnik, 30.5. - 3.6. 2004. / Gojo, Miroslav (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2004. str. 65-68 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 149116 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Proučavanje Utjecaja Protoka i Temperature Elektrolita na Koroziju i Zaštitu Al-2.5Mg Slitine
(Examination of flow and temperature on corrosion and protection of the Al-2.5Mg alloy)
Autori
Vrsalović, Ladislav ; Kliškić, Maja ; Radošević, Jagoda ; Gudić, Senka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova = Proceedings / 3. hrvatski simpozij o elektrokemiji, Dubrovnik, 30.5. - 3.6. 2004.
/ Gojo, Miroslav - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2004, 65-68
Skup
3. hrvatski simpozij o elektrokemiji
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 30.05.2004. - 03.06.2004
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Al-2.5Mg slitina; inhibicija korozije; (+)-katehin; protočni uvjeti
(Al-2.5Mg alloy; inhibition of corrosion; (+)-catechin; flow conditions)
Sažetak
U radu je ispitan utjecaj protoka i temperature elektrolita na korozijsko ponašanje Al-2.5Mg slitine u 0.5 mol dm-3 NaCl otopini te djelotvornost (+)-katehina kao inhibitora korozije ispitivane slitine. Ispitivanja su provedena s koncentracijama (+)-katehina od 1 × 10-4 mol dm-3 i 1 × 10-5 mol dm-3. Elektrokemijska mjerenja provedena su u protočnom reaktoru pri različitim brzinama protoka (v1 = 0.0029 m s-1 , v2 = 0.0059 m s-1 i v3 = 0.0118 m s-1) i temperaturama (20  C, 30  C, 40  C). Izračunate Reynoldsove značajke (Re  800) pokazuju da su mjerenja provedena u laminarnom području strujanja elektrolita kroz reaktor. Potenciodinamičkom polarizacijskom metodom i metodom linearne polarizacije određeni su elektrokemijski parametri koji ukazuju na ponašanje Al-2.5Mg slitine u danim uvjetima. Iz podataka dobivenih elektrokemijskim mjerenjima u otopinama bez i u prisustvu inhibitora, izračunati su djelotvornost (+)-katehina ( ) kao inhibitora korozije te energija aktivacije (Ea) za ispitivanu slitinu. Elektrokemijskom impedancijskom spektroskopijom određeni su otpor prijenosu naboja (Rct), polarizacijski otpor (Rp) i kapacitet adsorpcijskog sloja (Q), bez i u prisustvu aditiva. Iz rezultata ispitivanja može se zaključiti da povećanje brzine protoka i temperature elektrolita dovodi do intenzivnijeg korozijskog napada na ispitivanoj slitini. Dodatkom (+)-katehina dolazi do inhibicije korozije pri svim ispitivanim temperaturama i brzinama protoka. Djelotvornost primijenjenog inhibitora se smanjuje povećanjem brzine protoka elektrolita te povećanjem temperature, pri čemu veća vrijednost Ea u prisustvu inhibitora ukazuje na fizikalnu adsorpciju organske supstancije na površini slitine. Pokazalo se da i pri maksimalnoj brzini protoka i najvišoj temperaturi (+)-katehin, dodan u koncentraciji od 1 × 10-5 mol dm-3, još uvijek ima inhibicijsko djelovanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo