Pregled bibliografske jedinice broj: 149099
Utjecaj katodnog potencijala na stabilnost oksidnog filma na Al i Al-Sn slitinama
Utjecaj katodnog potencijala na stabilnost oksidnog filma na Al i Al-Sn slitinama // Zbornik radova = Proceedings : 3. hrvatski simpozij o elektrokemiji = 3rd Croatian Symposium on Electrochemistry / Gojo, Miroslav (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2004. str. 69-72 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 149099 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj katodnog potencijala na stabilnost oksidnog filma na Al i Al-Sn slitinama
(Influence of cathodic potential on stability of oxide film on Al and Al-Sn alloys)
Autori
Gudić, Senka ; Radošević, Jagoda ; Kliškić, Maja ; Smoljko, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova = Proceedings : 3. hrvatski simpozij o elektrokemiji = 3rd Croatian Symposium on Electrochemistry
/ Gojo, Miroslav - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2004, 69-72
ISBN
953-6894-13-0
Skup
3. hrvatski simpozij o elektrokemiji
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 30.05.2004. - 03.06.2004
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Aluminij; Aktivacija aluminija; Al-Sn legura; Anodni oksidni film; Katodna polarizacija
(alminium; aluminium activation; Al-Sn alloy; anodic oxide film; cathodic polarization)
Sažetak
Potenciostatskom pulsnom metodom ispitana je katodna redukcija i anodna reoksidacija oksidnih filmova na Al i Al-Sn slitinama (s 0.02, 0.09, 0.20 i 0.40%Sn) u 0.5 mol dm-3 otopini NaCl. U tu svrhu, na svim uzorcima u otopini boratnog pufera (pH = 7.8) formirani su oksidni filmovi uz definirane uvjete (E = 0.8 V ; t = 1 h ; T = 25oC). Elektroda je potom prebačena u otopinu NaCl, gdje je, nakon uspostave stabilne vrijednosti potencijala otvorenog strujnog kruga (EOCP) praćena vremenska ovisnost struje kod različitih potencijala u katodnom području (od -1.6 do -2.0 V). Vrijeme zadržavanja na zadanom potencijalu u katodnom području bilo je različito (1, 10 i 100 s). Po završetku katodnog pulsa, potencijal elektrode je vraćen na EOCP, te su također kroz vrijeme od 1, 10 i 100 s registrirani anodni struja - vrijeme odgovori. Provedena je analiza vremenskih odgovora katodne i anodne struje. Određene su količine reduciranog naboja, QC, kao i količine naboja utrošenog za oksidaciju supstancije pri povratku potencijala na EOCP, QA. Za sve uzorke definirano je područje niskih i visokih katodnih potencijala (NKP i VKP). Ustanovljeno je da u području NKP oksidni film zadržava svoja svojstva, dok u području VKP potencijala dolazi do katodnog proboja i hidratacije oksidnog sloja. Granica između ova dva područja potencijala se pomiče prema negativnijim vrijednostima potencijala što je sadržaj kositra u slitini veći. Nadalje, što je vrijeme katodne pobude duže, granica između područja NKP i VKP se pomiče prema pozitivnijim vrijednostima potencijala. Ovaj pomak je izraženiji kod slitina s većim sadržajem Sn.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo