Pregled bibliografske jedinice broj: 148057
Velike foraminifere kao osnova biostratigrafije paleogenskih naslaga odabranih lokaliteta u Istri
Velike foraminifere kao osnova biostratigrafije paleogenskih naslaga odabranih lokaliteta u Istri, 2004., magistarski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 148057 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Velike foraminifere kao osnova biostratigrafije paleogenskih naslaga odabranih lokaliteta u Istri
(Larger Foraminifera, as a Paleogene Deposits Biostratigraphy Case Study, from Some Selected Localities in Istria)
Autori
Ibrahimpašić, Haris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
Podatak o recenziji nije dostupan
Godina
2004
Stranica
105 ; 15 slika ; 20 tabli
Mentor
Gušić, Ivan
Ključne riječi
velike foraminifere; alveoline; biostratigrafija; plitkomorske bentičke zone; srednji kuizij-donji lutecij; oscilacije morske razine.
(Larger Foraminifera; Alveolinids; Biostratigraphy; Shallow Benthic Zones Middle Cuisian-Lower Lutetian; Sea Level Oscillations.)
Sažetak
Velike foraminifere u paleogenskim karbonatnim naslagama vrlo su korisni biostratigrafski indikatori. Među velikim foraminiferama posebno su izdvojene alveoline, na temelju kojih su na istraživanom području središnje i sjeverne Istre (na lokalitetima Šterna, Mali Mlun, Karojba i Sovinjak) definirane plitkomorske bentičke zone (SBZ) u rasponu od jedanaeste do trinaeste (SBZ 11-SBZ 13), što odgovara stratigrafskom rasponu od srednjeg kuizija do donjeg lutecija, unutar čega se nalazi granica donjeg i srednjeg eocena (između SBZ 12 i 13). Ukupno su određena 34 taksona alveolina, a među njima: jedan predložen za novu vrstu unutar postojeće grupe, dva koja čine prvi nalaz u naslagama u Republici Hrvatskoj i ostali otprije poznati. Uspoređeni su stratigrafski nivoi naslaga gornjokredne baze i nastupajućih eocenskih nivoa na svim lokalitetima. Na temelju svih prisutnih taksona velikih foraminifera, njihovih funkcionalno-morfoloških značajki i principa relativne dominacije s obzirom na brojnost jedinki u segmentima geoloških stupova konstruirane su linije oscilacija morske razine, a zatim i pripadajuće krivulje, koje su uspoređene s globalnom razinom mora toga doba.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija