Pregled bibliografske jedinice broj: 147730
O genezi i počecima licenskokeramičke kulture u sjevernoj Hrvatskoj
O genezi i počecima licenskokeramičke kulture u sjevernoj Hrvatskoj // Opvscvla Archaeologica, 27 (2003), 117-150 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 147730 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
O genezi i počecima licenskokeramičke kulture u sjevernoj Hrvatskoj
(On genesis and appearance of the Litzen-pottery culture in Northern Coatia)
Autori
Marković, Zorko
Izvornik
Opvscvla Archaeologica (0473-0992) 27
(2003);
117-150
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
licenska keramika; vinkovačka kultura; ljubljanska kultura; otisak spletene vrpce; otisak namotane niti; otisak tkanice; cik-cak motiv; valovnica; rano brončano doba; stupnjevanje
(Litzen-pottery Culture; Vinkovci Culture; Ljubljana Culture; Wickelschnur; Schnur; Litze; zig-zag motifs; wawe motifs; Early Bronze Age; Periodization)
Sažetak
U sjevernoj Hrvatskoj danas znamo za više od 30 nalazišta s licenskom keramikom. Iskopavanja su bila manjeg obujma. Zatvoreni nalazi postoje s lokaliteta Đakovo, Podgorač, čazma, Koprivnica, Koprivnički Ivanec, a vrlo vjerojatno i iz Vindije i Novigrada na Savi. U radu se zaključuje da je porijeklo ove kulture poligenetsko. Ona nastaje na bazi vinkovačke i ljubljanske kulture, uz sudjelovanje rane Kisapostag-kulture, te kasne vrpčastokeramičke i njoj srodnih kultura. U genezi se izdvajaju tri tekstilne tehnike (namotana nit, spletena nit , tkanica), pri čemu je uočljivo da namotana nit i motivi cikcaka i valovnice pripadaju počecima. Stoga je predložena podjela na protolicensku fazu (Čazma), u kojoj je primijenjena isključivo tehnika namotane niti, te dvije rane klasične faze s motivom valovite trake. U stupnju A-1 uz namotanu nit dolazi i spletena nit (Vindija, Đakovo), a u stupnju A-2 nema više tehnike namotane niti (lokaliteti oko Koprivnice).Stupanj B nema motiv valovnice niti tehniku namotane niti (Podgorač). Područje čiste licenskokeramičke kulture u sjevernoj Hrvatskoj prostire se od Gradca u Požeškoj kotlini zapadnije, nastavljajući se u istočnoj Sloveniji, najzapadnijoj Mađarskoj, istočnoj Austriji. Mješovito područje licenske i panonske inkrustirane keramike nalazi se u Slavoniji oko Našica, Đakova i Novigrada na Savi. rane faze licenskokeramičke kulture nalaze se samo u sjevernoj Hrvatskoj, Sloveniji, te dijelu Bosne, dok kasnu fazu nalazimo u istočnoj Austriji. Protolicensku fazu datira se u Br. A1, stupanj A-1 u Br. A1/A2, stupanj A-2 u puni Br.A2, a B stupanj licenskokeramičke kulture u vrijeme Br. B1.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA