Pregled bibliografske jedinice broj: 147478
LEBDEĆE ČESTICE NA RADNOM MJESTU U DRVNOJ INDUSTRIJI I ŠUMARSTVU
LEBDEĆE ČESTICE NA RADNOM MJESTU U DRVNOJ INDUSTRIJI I ŠUMARSTVU // Gospodarstvo i okoliš, 12 (2004), 66; 61-66 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 147478 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
LEBDEĆE ČESTICE NA RADNOM MJESTU U DRVNOJ INDUSTRIJI I ŠUMARSTVU
(FLOATING WOOD PARTICLES AT WORKING PLACE OF WOOD INDUSTRY AND FORESTRY)
Autori
Kos, Ankica
Izvornik
Gospodarstvo i okoliš (1330-1152) 12
(2004), 66;
61-66
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
lebdeće drvne i nedrvne čestice; karcinom nosne šupljine; dopuštena masena koncentracija; drvna industrija
(floating wood particles; particles of non-wooden raw materials; nasal cavity cancer; limit mass concentration; wood industry)
Sažetak
Drvna prašina iz radne atmosfere osim što može izazvati alergijeske pojave i astmu kod šumskih i drvodjeljskih radnika predstavlja i rizik obolijevanja od karcinoma nosa i nosne šupljine. Osim spojeva iz drvne tvari štetnom djelovanju doprinosi i sadržaj iz nedrvnih pomoćnih materijala - ljepila, lakova, lazura, sredstava za zaštitu drva i drugih. U Hrvatskoj prema prijedlogu Pravilnika o maksimalno dopustivim koncentracijama štetnih tvari u atmosferi radnih prostorija i prostora MDK i o biološkim graničnim vrijednostima BGV (1), Tablica 5, maksimalno dopuštena masena koncentracija drvne prašine tvrdih vrsta drva (bukovina, hrastovina i egzote) na radnome mjestu iznosi za respirabilne čestice 1 mg/m3, a za ukupnu prašinu 3 mg/m3. Smjernice Europske Zajednice propisuju graničnu vrijednost za inhalabilnu frakciju tvrdih vrsta drva od 5 mg/m3 . U domaćoj drvnoj industriji i šumarstvu određivana je masena koncentracija respirabilnih čestica (N=274) i ukupne prašine (N=278) na radnom mjestu i to stacionarnom metodom i metodom osobnih sakupljača. Prekoračenja maksimalno dopuštene vrijednosti masene koncentracije respirabilnih čestica od 1 mg/m3 stacionarnom metodom izmjerena su na 31 od 53 uzoraka (59 %) a metodom osobnih sakupljača na 49 od 202 uzorka (24 %). Nešto veći broj prekoračenja maksimalno dopuštene vrijednosti masene koncentracije od 3 mg/m3 izmjerena su za ukupnu prašinu i to stacionarnom metodom na 32 od 53 uzoraka ( 60%) i metodom osobnih sakupljača na 78 od 206 uzoraka (38 %). Potrebno je poduzeti administrativne i inženjerske mjere kako bi Republika Hrvatska uskladila svoje norme kakvoće okolnog zraka na radnom mjestu s europskim. Pažnju treba usmjeriti na ona radna mjesta koja znatno opterećuju radnika drvnom prašinom i to uz brusilice, ručne strojeve, strojeve s lošijom kakvoćom odsisa drvne prašine te za vrijeme obradbe tvrdih vrsta drva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije
Profili:
Anka Ozana Čavlović
(autor)