Pregled bibliografske jedinice broj: 146104
Skladišni štetnici kao uzročnici alergijskih bolesti u Hrvatskoj
Skladišni štetnici kao uzročnici alergijskih bolesti u Hrvatskoj // DDD i ZUPP 2004- Da li smo spremni za Europu? : zbornik radova seminara / Korunić, Zlatko (ur.).
Zagreb: Korunić, 2004. str. 75-88 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), pregledni)
CROSBI ID: 146104 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Skladišni štetnici kao uzročnici alergijskih bolesti u Hrvatskoj
(Storage pests in the ethiology of allergic diseases in Croatia)
Autori
Macan, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, cjeloviti rad (in extenso), pregledni
Izvornik
DDD i ZUPP 2004- Da li smo spremni za Europu? : zbornik radova seminara
/ Korunić, Zlatko - Zagreb : Korunić, 2004, 75-88
Skup
Seminar djelatnosti dezinfekcije, dezinsekcije, deratizacije i zaštite uskladištenih poljoprivrednih proizvoda- DDD i ZUPP 2004
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 17.03.2004. - 19.03.2004
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
alergeni; alergijske bolesti; grinje; skladišta; skladišni štetnici; štakor; žohar
(allergens; allergic diseases; cockroach; mites; rat; storage; storage pests)
Sažetak
U unutarnjim prostorima u kojima se skladište poljoprivredni i prehrambeni proizvodi prisutni su brojni alergeni koji u osjetljivih osoba mogu izazvati pojavu alergije i alergijskih bolesti. Najčešći izvori alergena skladišnih prostora su skladišni štetnici - grinje iz porodica Glycyphagidae i Acaridae (tzv. skladišne grinje), žohari (Blattellidae), te glodavci i druge životinje (naročito mačka). Izvor alergena mogu biti i dijelovi uskladištenih proizvoda kao što su peludi trava, korova i žitarica, plodovi žitarica, brašno, plijesni koje kontaminiraju skladišni prostor, a vrlo rijetko neki pesticidi (piretroidi i karbamati). U Institutu za medicinska istraživanja i medicinu rada u Zagrebu vrši se mikroskopska identifikacija medicinski značajnih vrsti grinja (Pyroglyphidae, Glycyphagidae, Acaridae) u uzorcima prašina iz različitih unutarnjih prostora. U istim uzorcima određuju se razine glavnih alergena grinja porodice Pyroglyphidae, roda Dermatophagoides (alergeni Der p 1, Der f 1) i žohara vrste Blattella germanica (alergen Bla g 2) imunoenzimatskom metodom. Provedena su i istraživanja učestalosti alergije na grinje i smeđeg žohara u općoj i radnoj odrasloj populaciji Hrvatske prick kožnim testiranjem i određivanjem specifičnih IgE protutijela. U ovom radu, uz rezultate provedenih istraživanja, prikazani su i suvremeni ekološki i klinički pogledi na alergiju izazvanu grinjama, žoharima i glodavcima. Akarološkom analizom kućnih prašina kontinentalnog (Zagreb i okolica) i priobalnog (Zadar i okolica) područja Hrvatske utvrdili smo značajnu prisutnost skladišnih grinja u kućnim prašinama obje regije što ukazuje da ove grinje mogu biti izvor alergena u stanovima i drugim općim unutarnjim prostorima. U kontinentalnoj regiji one čine 15% identificiranih grinja sa najzastupljenijim rodovima Acarus, Lepidoglyphus i Tarsonemus, dok u mediteranskoj regiji čine 20% identificiranih grinja sa najzastupljenijim rodovima Lepidoglyphus, Blomia i Glycyphagus. Ispitivanjem učestalosti alergije na grinje utvrdili smo u općoj odrasloj kontinentalne regije 6-10% osoba alergičnih na skladišne grinje, a u priobalnoj regiji 0, 5-3%. U uzorcima kućnih prašina iz kontinentalne regije nije utvrđena izloženost alergenu smeđeg žohara. U skladu s time, alergija na smeđeg žohara vrlo je rijetka u odrasloj populaciji kontinentalne regije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
0022004
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb
Profili:
Jelena Macan
(autor)