Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 145777

Primjena prirodnih mineralnih tvari u svrhu povećanja plodnosti kiselih tala područja Županije Karlovačke


Filipan, Tugomir; Cerjan-Stefanović, Štefica; Benc, Sanja
Primjena prirodnih mineralnih tvari u svrhu povećanja plodnosti kiselih tala područja Županije Karlovačke, 1996. (elaborat/studija).


CROSBI ID: 145777 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Primjena prirodnih mineralnih tvari u svrhu povećanja plodnosti kiselih tala područja Županije Karlovačke
(Use of natural minerals in fertilization increase of acid soils in Karlovačka county)

Autori
Filipan, Tugomir ; Cerjan-Stefanović, Štefica ; Benc, Sanja

Izvornik
Ekološko-gospodarsko vrednovanje tala Županije Karlovačke za potrebe razvitka poljoprivrede

Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, elaborat/studija

Godina
1996

Ključne riječi
poljoprivredna proizvodnja; zaštita okoliša; održivi razvoj
(agricultural production; enviornmental protection; sustainable development)

Sažetak
Poljoprivreda je sastavni dio i temeljni čimbenik istraživanja gospodarske situacije u ukupnom, a posebice u ruralnom prostoru i kao takav od izuzetnog značaja kao razvojni resurs u Karlovačkoj županiji. Također, ona ima značajnu ulogu u planiranju upravljanja prostorom i u funkciji je demografske i socijalne politike. U ovoj studiji, koja je provedena u suradnji s Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, istraživanja su provedena uvažavajući činjenicu da je zaštita okoliša jedan od osnovnih usmjeravajućih čimbenika u poljoprivredi. Polazeći od prirodnih obilježja, društvenih uvjeta, tradicije i tehnološke razine u sadašnjoj proizvodnji, te velike osjetljivosti čitavog prostora, posebice na zagađenje kopnenih voda i mora, primjena principa ''održivog razvitka poljoprivrede'' logičan je izbor za prostor ove Županije. Preporuča se korištenje vlastitih izvora (sirovina i rada) u poljoprivrednoj proizvodnji, a naglasak je na kvaliteti obradivih tala. U istraživanju u kojem je sudjelovala dr.sc. Sanja Tišma prikupljeni su uzorci tla na stodvadeset lokacija na području Karlovačke župnije. Izvršene su kemijske analize uzoraka s posebnim analizama sadržaja teških metala (uslijed ratnih razaranja na području). Temeljem dobivenih statistički obrađenih rezultata pripremljena je radna verzija pedološke karte i izrađene su preporuke za buduću održivu biljnu proizvodnju koja bi se temeljila na racionalnoj (i kontroliranoj) upotrebi mineralnih i organskih gnojiva i zaštitnih sredstava te stočarstvu temeljenom na vlastitoj krmi i pašnjaštvu.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)



POVEZANOST RADA


Projekti:
0017002

Ustanove:
Institut za razvoj i međunarodne odnose,
Agronomski fakultet, Zagreb


Citiraj ovu publikaciju:

Filipan, Tugomir; Cerjan-Stefanović, Štefica; Benc, Sanja
Primjena prirodnih mineralnih tvari u svrhu povećanja plodnosti kiselih tala područja Županije Karlovačke, 1996. (elaborat/studija).
Filipan, T., Cerjan-Stefanović, Š. & Benc, S. (1996) Primjena prirodnih mineralnih tvari u svrhu povećanja plodnosti kiselih tala područja Županije Karlovačke. Ekološko-gospodarsko vrednovanje tala Županije Karlovačke za potrebe razvitka poljoprivrede. Elaborat/studija.
@unknown{unknown, author = {Filipan, Tugomir and Cerjan-Stefanovi\'{c}, \v{S}tefica and Benc, Sanja}, year = {1996}, keywords = {poljoprivredna proizvodnja, za\v{s}tita okoli\v{s}a, odr\v{z}ivi razvoj}, title = {Primjena prirodnih mineralnih tvari u svrhu pove\'{c}anja plodnosti kiselih tala podru\v{c}ja \v{Z}upanije Karlova\v{c}ke}, keyword = {poljoprivredna proizvodnja, za\v{s}tita okoli\v{s}a, odr\v{z}ivi razvoj} }
@unknown{unknown, author = {Filipan, Tugomir and Cerjan-Stefanovi\'{c}, \v{S}tefica and Benc, Sanja}, year = {1996}, keywords = {agricultural production, enviornmental protection, sustainable development}, title = {Use of natural minerals in fertilization increase of acid soils in Karlova\v{c}ka county}, keyword = {agricultural production, enviornmental protection, sustainable development} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font