Pregled bibliografske jedinice broj: 14515
Analiza utjecaja vrste amonijeve soli i pH na izluživanje nikla i kobalta iz koncentrata koji je dobiven iz serpentinita
Analiza utjecaja vrste amonijeve soli i pH na izluživanje nikla i kobalta iz koncentrata koji je dobiven iz serpentinita, diplomski rad, Metalurški fakultet Sisak, Zagreb
CROSBI ID: 14515 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza utjecaja vrste amonijeve soli i pH na izluživanje nikla i kobalta iz koncentrata koji je dobiven iz serpentinita
(Analysis of the influence of the ammonium salt species and of pH on the nickel and cobalt leaching from serpentinite)
Autori
Radulović, Nada
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Metalurški fakultet Sisak
Mjesto
Zagreb
Datum
22.04
Stranica
46
Mentor
Ćosić, Milomir
Ključne riječi
koncentrat serpentinita; amonijačno izluživanje; nikal; kobalt
(serpenttinite concentrate; ammonia leaching; nickel; cobalt)
Sažetak
U radu je analiziran utjecaj vrste amonijeve soli i pH na izluživanje nikla i kobalta iz koncentrata koji je pripravljen iz serpentinita u postupku njegove kompleksne hidrometalurške prerade.
Za izluživanje su korištene amonijeve otopine soli: NH4CO2NH2, NH4Cl i (NH4)2SO4 s ukupnom koncentracijom amonijaka (NH3+NH4+) od 5mol/dm3, različitih omjera molova NH3/NH4+ i pH vrijednostima u području 9,5-10,5.
Stupnjevi izluživanja nikla i kobalta ovise o vrsti amonijeve soli i pH vrijednosti otopine za izluživanje. S povećanjem pH vrijednosti otopine u području ph od 9,5 - 10,5 znatno se smanjuje izluživanje. Maksimalno je izluživanje nikla s amonijevom otopinom Nh4CO2NH2 je 72% kod pH=10,2; s amonijevom otopinom (NH4)2SO4 93,5% kod pH=9,72 i s amonijevom otopinom NH4Cl 77% kod pH=9,45. Postoci izluženog kobalta su niski. Najbolji rezultati dobiveni su za niže pH vrijednosti i nisu veći od 35%.
Postoci izluženog bakra mnogo su veći nego postoci izluženog cinka i kroma, što je u skladu s građom i stabilnošću njihovih amin kompleksa. Na postotke izluženog nikla i kobalta, ali i primjesa nije utjecalo vrijeme trajanja procesa izluživanja.
Parametri izluživanja koji su u radu bili konstantni skoro su optimalni za izluživanje nikla, ali ne i kobalta, gdje temperatura izluživanja (160C) sigurno je bila preniska.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Metalurgija
POVEZANOST RADA