Pregled bibliografske jedinice broj: 141952
Erbij:YAG i Neodimij:YAG laser u stomatologiji s osvrtom na porast temperature u pulpi i parodontnom ligamentu
Erbij:YAG i Neodimij:YAG laser u stomatologiji s osvrtom na porast temperature u pulpi i parodontnom ligamentu // Drugi hrvatski simpozij-Laser u medicini i stomatologiji / Prim.dr.sc. Zdenko Tuđman (ur.).
Zagreb: Euroval, 2003. (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 141952 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Erbij:YAG i Neodimij:YAG laser u stomatologiji s osvrtom na porast temperature u pulpi i parodontnom ligamentu
(Erbium:YAG and Neodimium:YAG laser in dentistry according temperature increase in the pulp chamber and periodontal tissue)
Autori
Jukić-Krmek, Silvana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Drugi hrvatski simpozij-Laser u medicini i stomatologiji
/ Prim.dr.sc. Zdenko Tuđman - Zagreb : Euroval, 2003
Skup
Hrvatski simpozij s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 13.11.2003. - 15.11.2003
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
laser; porast temperature
(laser; temperature increase)
Sažetak
Erbij itrij-aluminij-garnet (Er:YAG) laser je jedini laser kojeg je američka udruga za hranu i lijekove (Food and drug administration) odobrila za preparaciju kaviteta. Valna duljina Er:YAG lasera (2940 nm) poklapa se s apsorpcijskim pikom hidroksiapatita i vode te ablacija nastupa relativno brzo. Zagrijavanje tkiva je relativno veliko, stoga su svi Er:YAG laseri opskrbljeni sustavom za vodeno hlađenje. Novija tehnologija varijabilnog kockastog pulsa omogućuje kontrolu trajanja i amplitude pulsa. To znači da kraći puls brže doseže relativno visoku granicu ablacije tvrdih zubnih tkiva i relativno mala količina energije se pretvara u toplinu, za razliku od klasičnih erbij lasera kod kojih se velika količina energije pretvara u toplinu. Prilikom preparacije kaviteta V razreda Er:YAG laserom (Fidelis, Fotona, Slovenia) mjerena je temperatura u kavumu pulpe. Caklina je preparirana s laserskom zrakom energije 400, 360 and 320 mJ kontaktnim načinom pri čemu je rabljen vrlo kratki puls (VSP) 100  s, frekvencije 15, 12 i 10 Hz, a pojedinačno obasjavanje je trajalo 10 s. Dentin je prepariran sa zrakom energije 340, 280 i 200 mJ, frekvencijom 10, 8 i 5 Hz tijekom 7 s. Pri tome je zub hlađen vodenim sprejom (73 psi). Najveći porast temperature u pulpi nakon preparacije cakline je dobiven energijom 400 mJ/15 Hz (1.99  0.28 C), a najniži s 320 mJ/10 Hz (0.70  0.18 C). Preparacijom dentina najveći porast u komori je dobiven s 340 mJ/10 Hz (1.37  0.42 C), a najniži s 200 mJ/5 Hz (0.43  0.18 C). Prilikom uklanjanja kamenca Er:YAG laserom kontaktnim načinom mjerna je temperatura u korijenskom kanalu. Energija laserske zrake je bila 200 mJ, frekvencija 10 Hz tijekom 40 s a hlađenje vodenim sprejom (73 psi). Prosječan porast temperature u korijenskom kanalu je iznosio 2.2 ± ; 0.4°C. Hlađenje do sobne temperature je započimalo uglavnom tijekom obasjavanja. Nd:YAG laser se koristi u endodonciji za dezinfekciju kanala nakon instrumentacije, a jedna od primjena je i revizija punjenja korijenskog kanala gdje se koristi učinak zagrijavanja i omekšavanja gutaperke. Pri tome treba paziti na porast temperaturu na površini korijena kako bi se spriječila kasnija eksterna resorpcija. Mjerenjem temperature na površini korijena tijekom revizije Nd:Yag laserom (1.5 W/20 Hz) u ciklusima iradijacije od 15 s, dobiven je prosječan porast temperature 8.29  0.41 C što je unutar sigurnih granica za parodontno tkivo. Vrijeme potrebno da se ukloni gutaperka iz kanala u iznosilo je 6.45 min ± ; 0.49.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tehnologija prometa i transport
POVEZANOST RADA