Pregled bibliografske jedinice broj: 141019
Slatke vode - Svijet - Hrvatska
Slatke vode - Svijet - Hrvatska // Voda i javna vodoopskrba / Lovrić, Edo (glavni i odgovorni ur.) ; Dadić, Željko (graf. priprema) (ur.).
Zagreb: Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Zagreb i Županijski zavodi za javno zdravstvo, 2003. str. 1 - 11 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 141019 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Slatke vode - Svijet - Hrvatska
(Fresh Water - World - Croatia)
Autori
Dadić, Željko ; Gereš, Dragutin ; Lovrić, Edo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Voda i javna vodoopskrba
/ Lovrić, Edo (glavni i odgovorni ur.) ; Dadić, Željko (graf. priprema) - Zagreb : Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Zagreb i Županijski zavodi za javno zdravstvo, 2003, 1 - 11
Skup
VII znanstveno-stručni skup Voda i javna vodoopskrba
Mjesto i datum
Istarske Toplice, Hrvatska, 01.10.2003. - 04.10.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
voda za piće; količine i kakvoća vode; upravljanje vodom; Svijet; Hrvatska
(drinking water; quantity and quality of water; water resources managing; World; Croatia)
Sažetak
Voda za piće je jedina namirnica koju koristi cjelokupno stanovništvo i to bez obzira na zemljopisni položaj (otočani/kontinentalci), socioekonomski status (siromasi, bogataši), vjeru i rasu, jer je potreba za vodom opće poznata za normalno funkcioniranje ljudskog organizma. Zbog toga se pitamo: imamo li dovoljne količine zdravstveno ispravne vode? Generalna skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 2003. godinu Međunarodnom godinom slatkih voda kako bi skrenuli pozornost cjelokupne javnosti na problem ograničenih vodnih resursa u svijetu. Taj problem postaje svakim danom sve veći izvor napetosti i žestoke konkurencije među narodima. Kvalitetnu vodu smatramo najvećim prirodnim resursom današnjice. Hrvatska predstavlja jednu od rijetkih zemalja u Europi i u svijetu koja ima značajne rezerve neonečišćene pitke vode. Što smo učinili da sačuvamo postojeću količinu i kakvoću slatkih voda? Kako je čovječanstvo reagiralo na uništenje (ili ugrožavanje) zemljinih ekosustava? Osnovali smo procesije Dana Zemlje, formirali smo stranke Zelenih, odobrili zakone o okolišu, organizirali festivale svjetskih razmjera (poput Earth Summita u Rio de Janeiru, Johanessburgu itd.). Usprkos tome propadanje zemljinih ekosustava nesmanjeno se nastavlja pa se postavlja pitanje kada će briga o okolišu prerasti iz filozofije u način života i kada ćemo shvatiti da će uništenje okoliša sigurno prije ili kasnije direktno ugroziti blagostanje u kojem živimo. "Voda je opće nasljedno dobro, čiju vrijednost moraju svi poznavati. Zadatak je svakog da s njom gospodari i da je brižljivo koristi.", (točka X Evropske povelje o vodi).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Politologija
POVEZANOST RADA