Pregled bibliografske jedinice broj: 14009
MEHANIČKA SVOJSTVA ENZIMATSKI OBRAĐENE VUNE
MEHANIČKA SVOJSTVA ENZIMATSKI OBRAĐENE VUNE, diplomski rad, Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 14009 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
MEHANIČKA SVOJSTVA ENZIMATSKI OBRAĐENE VUNE
Autori
Džidžić, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Tekstilno-tehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
23.07
Stranica
43
Mentor
Raffaelli, Dubravka
Ključne riječi
ispitivanje tekstila; tekstilna vlakna; vuna
(textile testing; textile fibers; wool)
Sažetak
U mnogim zemljama svijeta vuna predstavlja najvažniji proizvod ovčarstva [1] i nezamjenjivu sirovinu za tekstilnu industriju i kućnu radinost.
Upotrebljivost vune određena je njenom kvalitetom, a ova pak ovisi o velikom broju čimbenika i to: o vrsti ovaca (pasmini/soju), klimatsko-geografskim uvjetima, uzgoju, ishrani i slično. Klimatsko-geografski uvjeti u Republici Hrvatskoj takvi su da pogoduju uzgoju pramenke tj. takve pasmine ovaca koja daje grublju vunu [2].
Da bi se definirala tj. specificirala kvaliteta grublje domaće vune potrebno je prema definirati: promjer (u ľm), medulaciju (u %), boju (kao Y-Z vrijednost), duljinu nakon grebenanja (u mm), voluminoznost (kao cm3/g) i sadržaj biljnih primjesa (u % na masu) [3]. Osim ovih svojstava za određivanje upotrebljivosti i preradivosti potrebno je poznavati i mehanička svojstva vunenog vlakna koja su osim kvalitetom uvjetovana i obradama kojima će vlakno biti izloženo tijekom prerade.
Stoga je cilj ovog diplomskog rada bio istražiti mehanička svojstva (posebno vlačna i torziona) vunenih vlakana nakon različitih tretmana pranja i to konvencionalnog tj. klasično oprane vune i enzimatski oprane vune.
Prvi dio ovog rada zamišljen je kao kratki uvod u spomenutu problematiku. Upoznajemo se sa načinom i uvjetima rasta vunenog vlakna te njegovom morfološkom i molekularno-kemijskom građom. Pri tome je posebna pažnja posvećena medulaciji (njenom podrijetlu, nastajanju, građi, izgledu, definiranju i sl.) tj. fenomenu vune karakterističnom za grubu vunu. U ovom dijelu upoznajemo se i sa osnovnim mehaničkim svojstvima vlakana [4], a posebno s vlačnim i torzionim svojstvima.
Drugi dio rada donosi rezultate provedenih istraživanja čvrstoće (prekidne sile i finoće) vunenog vlakna te opise vlačnog i/ili torzionog prekida.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
117005
Ustanove:
Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb
Profili:
Dubravka Raffaelli
(mentor)