Pregled bibliografske jedinice broj: 14004
OVČARSTVO U HRVATSKOJ I PROČIŠĆAVANJE OTPADNIH VODA NAKON PRANJA SIROVE VUNE
OVČARSTVO U HRVATSKOJ I PROČIŠĆAVANJE OTPADNIH VODA NAKON PRANJA SIROVE VUNE // Zbornik radova 9. Ružičkini dani, Vukovar / Janović, Zvonimir (ur.).
Vukovar, Hrvatska: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa i Društvo kemič, 1998. str. 98-99 (poster, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 14004 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
OVČARSTVO U HRVATSKOJ I PROČIŠĆAVANJE OTPADNIH VODA NAKON PRANJA SIROVE VUNE
(SHEEP PRODUCTION IN CROATIA AND PURIFICATION OF WASTE WATERS AFTER SCOURING OF RAW WOOL)
Autori
Došen-Šver, Dubravka ; Vujasinović, Edita ; Raffaelli, Dubravka ; Čavlek, Zlatka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik radova 9. Ružičkini dani, Vukovar
/ Janović, Zvonimir - : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa i Društvo kemič, 1998, 98-99
Skup
9. Ružičkini dani, Vukovar
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 18.06.1998. - 19.06.1998
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
ekologija; otpadne vode; vuna
(ecology; waste waters; wool)
Sažetak
Na području Republike Hrvatske prije domovinskog rata zabilježeno je prema Statističkom zavodu Hrvatske 1989/90. 750000 ovaca od čega 67000 (9%) na osječkom području (Beli Manastir, Vukovar, Županja, Vinkovci, Osijek, ValpovoDonji Miholjac, Đakovo, Požega, Orahovica, Podravska Slatina, Gradiška). U tom području postojao je veliki privatni interes za uzgojem ovaca koji nije zabilježen u Statističkom Zavodu.
U poslijeratnoj obnovi stočnog fonda Hrvatske trebalo bi voditi računa da se smanji raznolikost stada ovaca kako bi se uz meso i mlijeko dobila vuna ujednačene i zadovoljavajuće kvalitete koja bi se mogla prerađivati u industriji. U tu svrhu za područje Hrvatskog Podunavlja trebalo bi koristiti iskustva i postojeća stada mađarske merino ovce. vuna kao nusproizvod ovčarstva ali i kao prirodno proteinsko vlakno je nezamjenjiva tekstilna sirovina a uz to je i važan izvor lanolina, sirovine za farmaceutsku i kozmetičku industriju. Skupljanjem, sortiranjem i pranjem pažljivo izabranih tipova vune uklonile bi se opasnosti od onečišćenja prirodnog bogatstva zbog odbacivanja vune ili ispuštanja otpadnih voda nakon pranja.
U ovom radu uz ispitivanje kvalitete oprane vune ispitane su i mogućnosti pročišćavanja otpadnih voda nakon pranja sirove vune pomoću tenzida i enzima. Upotrebljena je metoda adsorpcije, a rezultati su praćeni fizikalno-kemijskim metodama: mjerenjem napetosti površine, električne vodljivosti, pH i gravimetrijskom analizom filtrata nakon izotermne adsorpcije na aktivnom ugljenu i aluminosilikatima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija