Pregled bibliografske jedinice broj: 138382
Utjecaj dobi i spola na vrijednost linearnih radiomorfometrijskih indeksa izmjerenih na donjem rubu čeljusti
Utjecaj dobi i spola na vrijednost linearnih radiomorfometrijskih indeksa izmjerenih na donjem rubu čeljusti // Acta Stomatologica Croatica, 36 (2002), 2; 191-197 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 138382 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj dobi i spola na vrijednost linearnih radiomorfometrijskih indeksa izmjerenih na donjem rubu čeljusti
(The influence of gender and age on the values of linear radiomorphometric indices measured on the lower border of the mandible)
Autori
Musa, Ivona ; Knezović Zlatarić, Dubravka ; Čelebić, Asja ; Bošnjak, Andrija
Izvornik
Acta Stomatologica Croatica (0001-7019) 36
(2002), 2;
191-197
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Linearni radiomorfometrijski indeksi; osteopenija; donja čeljust
(Linear radiomorphometric index; osteopenia; mandible)
Sažetak
Osteopeniju ili gubitak kosti, kao prvi simptom osteoporoze, moguće je dijagnosticirati radiografski – na rendgenskoj slici vidljiva je smanjena gustoća kosti, a na ortopantomogramu moguće je izmjeriti debljinu kosti, stanjenost kortikalnoga dijela kosti, poroznost ili promjene u trabekulama spongioznoga dijela koštane strukture. Svtha ovog istraživanja bila je izmjeriti mentalni, antegoionalni i gonionalni radiomorfometrijski indeks čeljusti na 200 ortopantomograma, uzimajući u obzir dob i spol ispitanika. Tri indeksa: debljina kortikalnoga dijla kosti na gonionu (GI), antegonionu (AI) i u projekciji mentalnoga foramena (MI) mjerena su obostrano na donjemu rubu čeljusti na 200 ortopantomograma. Pouzdanost mjerenja dvaju ispitivača (p=0.89 za studenta stomatologije ; p=0.93 za stomatologa) i podudarnost njihovih mjerenja (k=0.81) bila je zadovoljavajuća. Rezultati istraživanja pokazuju znatnu razliku između izmjerenih vrijednosti GI-a na lijevoj i na desnoj strani čeljusti (p<0.001). U muških pacijenata pronađene su statistički znatno više izmjerene vrijednosti MI-a u usporedbi sa ženama, a u žena starijih od 65 godina pronađena je znatno niža vrijednost AI-a u odnosu prema ženama mlađima od 65 godina. Na temelju dobivenih rezultata ovog istraživanja moguće je zaključiti da je ortopantomogram koristan kao vrlo jednostavna metoda procjene kakvoće čeljusne kosti u pacijenata u svrhu planiranja budućeg stomatološkog tretmana.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Index to Dental Literature
- Referativnyi Zhurnal