Pregled bibliografske jedinice broj: 138354
Uspostava sustava nadzora potkornjaka mrežom feromonskih klopki i inventarizacija faune danjih leptira, sovica i tulara na području NP Risnjak u 2001. godini
Uspostava sustava nadzora potkornjaka mrežom feromonskih klopki i inventarizacija faune danjih leptira, sovica i tulara na području NP Risnjak u 2001. godini, 2002. (elaborat/studija).
CROSBI ID: 138354 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uspostava sustava nadzora potkornjaka mrežom feromonskih klopki i inventarizacija faune danjih leptira, sovica i tulara na području NP Risnjak u 2001. godini
(Establishment of the bark beetle monitoring network via pheromone traps and inventory of butterflies, noctuids and caddis flies in the Mt. Risnjak National park in the year 2001)
Autori
Hrašovec, Boris ; Kučinić, Mladen
Izvornik
Akademija Šumarskih Znanosti, zasebna izdanja
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, elaborat/studija
Godina
2002
Ključne riječi
monitoring; potkornjaci; feromonske klopke; Rhopalocera; Noctuidae; Trichoptera; bioraznolikost
(monitoring; bark beetles; pheromone traps; Rhopalocera; Noctuidae; Trichoptera; biodiversity)
Sažetak
Elaboratom su obuhvaćene dvije tematske cjeline koje su si istraživači postavili kao cilja istraživanja. Prva se odnosi na uspostavu sustava motrenja važnih predstavnika sekundarnih ksilofaga koji svoje gustoće populacije sustavno prilagođuju količini dostupnih stabala na koja se mogu naseliti. U konkretnom slučaju radilo se o nekoliko vrsta potkornjaka koje se tijekom 2001. godine pratilo u njihovom doletu na 11 lovnih lokacija na čitavom području parka. Kao klopke poslužile su standardne feromonske klopke opremljene potrebnim feromonskim pripravcima. Analiza rezultata u 2002. godini pokazala je znatne razlike u njihovoj gustoći populacije, vertikalnom gradijentu kao i fenologiji s obzirom na područje parka u kojem su hvatani. Autori smatraju da je ovo istraživanje pokazalo da je općenito uzevši gustoća populacije potkornjaka ipak nešto niža nego u obližnjim gospodarskim sastojinama te da se metoda može korisno upotrijebiti u integriranom sustavu motrenja naših zaštićenih (i gospodarskih) šumskih područja. Drugi dio istraživanja obradio je segmente bioraznolikosti kroz tri skupine zanimljivih indikatorskih skupina: danje leptire, sovice i tulare. I ovdje se pokazalo da na području parka obitava vrlo bogata fauna te da je potrebno pažljivo usmjeriti aktivnosti na očuvanju staništa na kojima su ove skupine vezane.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Šumarstvo, Biotehnologija