Pregled bibliografske jedinice broj: 137416
Nealkoholni steatohepatitis
Nealkoholni steatohepatitis // Acta medica Croatica, 57 (2003), 3; 189-199 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, stručni)
CROSBI ID: 137416 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nealkoholni steatohepatitis
(Nonalcoholic steatohepatitis)
Autori
Duvnjak, Marko ; Virović, Lucija
Izvornik
Acta medica Croatica (1330-0164) 57
(2003), 3;
189-199
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, stručni
Ključne riječi
nealkoholni steatohepatitis (NASH); makrovezikularna steatoza; masna jetra; inzulinska rezistencija; oksidativni stres; liječenje; ciroza; transplantacija jetre
(nonalcoholic steatohepatitis (NASH); macrovesicular steatosis; fatty liver disease; insuline resistance; oxidative stress; treatment; cirrhosis; orthotopic liver transplantation)
Sažetak
Nealkoholni steatohepatitis (NASH) je stanje histološki karakterizirano makrovezikularnom steatozom i lobularnim hepatitisom s nekrozom ili baloniranjem hepatocita i/ili fibrozom, dakle slikom nalik na alkoholni hepatitis, ali u odsutnosti zlouporabe alkohola. Većina bolesnika s NASH-om nema simptoma, i bolest se otkriva slučajno. Najčešći znak bolesti su hepatomegalija i patološki laboratorijski nalazi koji uključuju povišene serumske transaminaze (obično 2-4 puta iznad gornje granice normalnih vrijednosti), dok su ostali pokazatelji jetrene funkcije u pravilu uredni. Većina bolesnika s NASH-om su pretili, mnogi imaju i dijabetes melitus, hiperkolesterolemiju, ili hipertrigliceridemiju, a nešto više od polovine bolesnika čine žene. NASH se također povezuje i s nekim drugim metaboličkim poremećajima, stanjima, kirurškim zahvatima, i primjenom lijekova. Patogeneza NASH-a je još uvijek nedovoljno razjašnjena, ali se čini da su lipidna peroksidacija i oksidativni stres vodeći krivci za njezin nastanak. Prirodni tijek bolesti je nedovoljno poznat, ali je u većine bolesnika NASH stabilna bolest, i progresija u cirozu je rijetka, ali moguća. Djelotvorna terapija još uvijek ne postoji. Liječenje je obično usmjereno optimalnoj regulaciji tjelesne težine, dok se lijekovi primjenjuju uglavnom na eksperimentalnoj razini. U terminalnoj fazi bolesti transplantacija jetre predstavlja terapiju izbora, uglavnom sa dobrim rezultatima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Excerpta Medica
- Index Medicus
- Biosis Previews
- Cancerlit
- Health Planning and Administration
- Toxline