Pregled bibliografske jedinice broj: 136900
Prijedlog kliničke klasifikacije kroničnog rinosinuitisa
Prijedlog kliničke klasifikacije kroničnog rinosinuitisa // Knjižica sažetaka III Kongresa Hrvatskog društva za otorinolaringologiju i cervikofacijalnu kirurgiju / Danijel Došen (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za otorinolaringologiju i cervikofacijalnu kirurgiju, 2003. (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 136900 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prijedlog kliničke klasifikacije kroničnog rinosinuitisa
(Proposal for clinical classification of chronic rhinosinusitis)
Autori
Baudoin, Tomislav ; Kalogjera, Livije
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjižica sažetaka III Kongresa Hrvatskog društva za otorinolaringologiju i cervikofacijalnu kirurgiju
/ Danijel Došen - Zagreb : Hrvatsko društvo za otorinolaringologiju i cervikofacijalnu kirurgiju, 2003
Skup
Iii Kongres Hrvatskog društva za otorinolaringologiju i cervikofacijalnu kirurgiju
Mjesto i datum
NP Plitvička jezera, Hrvatska, 21.05.2003. - 24.05.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
kronični rinosinuitis; klasifikacija
(chronic rhinosinusitis; classification)
Sažetak
Cilj je ove prospektivne studije stvaranje jednostavne klasifikacije kroničnog rinosinuitisa s obzirom na težinu simptoma bolesti, koja bi bila prikladna za brzu procjenu težine rinosinuitisa u svakodnevnoj kliničkoj praksi. Smatramo da postojeći sustavi stupnjevanja kroničnog rinosinuitisa koji se oslanjaju na upitnike o kvaliteti života te tzv. indeks nesposobnosti ili sustavi klasifikacije prema CT, odnosno endoskopskom nalazu, nisu prikladni za svakodnevnu kliničku praksu zbog svoje složenosti i potrebe za dodatnom obradom bolesnika. U istraživanje je do sada uključeno 254 bolesnika koji su od 1997. kirurški liječeni metodom funkcionalne endoskopske sinusne kirurgije. Sve bolesnike operirao je jedan operater, a operaciji su podvrgnuti zbog kroničnog rinosinuitisa. Mjeren je fizički, funkcionalni i emocionalni utjecaj rinosinusne bolesti, a prema dobivenim podacima, kronični rinosinuitis podijeljen je na četiri stupnja: od 0 do 3. Ispitanici su ispunjavali upitnike u kojima su ocjenjivali izraženost i učestalost 10 fizičkih simptoma i 10 funkcionalnih i emocionalnih simptoma. Nakon obrade dobivenih ocjena upitnik je reduciran na 10 pitanja. Pet pitanja odnosi se na najizraženije i najčešće fizičke simptome, a preostalih pet na najizraženije i najučestalije emocionalne i funkcionalne simptome. Potom je izračunat indeks sposobnosti. Formula je zbroj ocjena svih 10 simptoma podijeljeno s 10. Rezultat je od 0, 1 do 6. Bolesnici s ocjenom od 0, 1 do 0, 9 svrstani su u nulti stupanj kroničnog rinosinuitisa (inicijalna bolest). Bolesnici s ocjenom od 1 do 2, 9 svrstani su u prvi stupanj bolesti (blaga bolest). Bolesnici s ocjenom od 3 do 4, 9 imaju drugi stupanj bolesti (umjerena bolest), a ispitanici s ocjenom od 5 do 6 imaju treći stupanj bolesti (teška bolest). Prema ovom sustavu stupnjevanja sinuitisa, većina je ispitanika prije operacije imala treći i drugi stupanj kroničnog rinosinuitisa. Nakon kirurškog liječenja bolesnici su najčešće imali poboljšanje bolesti za dva stupnja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb,
Medicinski fakultet, Zagreb