Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 134971

Geološka pismenost - što je to?


Marjanac, Tihomir
Geološka pismenost - što je to? // Vijesti Hrvatskoga geološkog društva, 34 (1997), 1; 12-17 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)


CROSBI ID: 134971 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Geološka pismenost - što je to?
(Geological literacy - what is it?)

Autori
Marjanac, Tihomir

Izvornik
Vijesti Hrvatskoga geološkog društva (1330-1357) 34 (1997), 1; 12-17

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni

Ključne riječi
pismenost; geologija; članci; stil
(literacy; geology; papers; style)

Sažetak
S vremena na vrijeme u znanstvenim časopisima mogu se pročitati osvrti na problem strukovne pismenosti. U nas se o tome rijetko piše, osim što se po kuloarima prepričavaju anagdote o ovom ili onom profesoru sa studija i njegovim/njezinim komentarima na tu temu. Ne bi se reklo da našim geolozima na treba savjeta glede jasnoće pismenog izražaja, a mnogi bi se našli uvrijeđeni kada bi im se bez uvijanja kazalo da im je tekst nepismenjački napisan. Na našem jeziku nema priručnika za pisanje stručnih i znanstvenih radova u geoznanostima, a jedini sličan uđbenik koji mi pada na pamet je Šilićev koji je pisan prvenstveno za medicinsku struku. Na engleskome postoji više priručnika koji uz ostale sadržaje obrađuju i problematiku jasnog pismenog izražaja (n. pr. Cochran, Fenner & Hill, 1979 ; Heron 1986), odnosno upute za pisanje izvještaja koje je tiskao američki geološki institut (Bishop & al. 1978). Čitati znanstveni rad ili stručni tekst je jedno, a napisati dobar tekst je nešto sasvim drugo. Višegodišnje prevođenje znanstvenih i stučnih tekstova, te pregled brojnih studentskih radova (prediplomski, diplomski), te magistarskih i doktorskih disertacija, pružio mi je dobar uvid u način pisanja mnogih autora. Jedno od osnovnih pitanja koja sam si u mnogo prilika postavio bilo je "a što je pisac htio reći?". Ne ulazeći u pojedine primjere, kojih je tijekom svih ovih godina bilo zaista mnogo, moguće je izdvojiti nekoliko karakterističnih, ali i vrlo čestih grešaka u pisanju:

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Geologija



POVEZANOST RADA


Projekti:
119303

Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

Profili:

Avatar Url Tihomir Marjanac (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Marjanac, Tihomir
Geološka pismenost - što je to? // Vijesti Hrvatskoga geološkog društva, 34 (1997), 1; 12-17 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
Marjanac, T. (1997) Geološka pismenost - što je to?. Vijesti Hrvatskoga geološkog društva, 34 (1), 12-17.
@article{article, author = {Marjanac, Tihomir}, year = {1997}, pages = {12-17}, keywords = {pismenost, geologija, \v{c}lanci, stil}, journal = {Vijesti Hrvatskoga geolo\v{s}kog dru\v{s}tva}, volume = {34}, number = {1}, issn = {1330-1357}, title = {Geolo\v{s}ka pismenost - \v{s}to je to and \#63;}, keyword = {pismenost, geologija, \v{c}lanci, stil} }
@article{article, author = {Marjanac, Tihomir}, year = {1997}, pages = {12-17}, keywords = {literacy, geology, papers, style}, journal = {Vijesti Hrvatskoga geolo\v{s}kog dru\v{s}tva}, volume = {34}, number = {1}, issn = {1330-1357}, title = {Geological literacy - what is it and \#63;}, keyword = {literacy, geology, papers, style} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font