Pregled bibliografske jedinice broj: 134819
Kriteriji za kohlearnu implantaciju-od početka do danas
Kriteriji za kohlearnu implantaciju-od početka do danas // III kongres hrvatskog društva za otorinolaringologiju i cervikofacijalnu kirurgiju / Došen, Danijel (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za otorinolaringologiju i cervikofacijalnu kirurgiju, 2003. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 134819 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kriteriji za kohlearnu implantaciju-od početka do danas
(Criteria for cochlear implantation-from the beginning till nowadays)
Autori
Kekić, Branko ; Pegan, Boris ; Trotić, Robert ; Ries, Mihael ; Šindija, Branka ; Vlahović, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
III kongres hrvatskog društva za otorinolaringologiju i cervikofacijalnu kirurgiju
/ Došen, Danijel - Zagreb : Hrvatsko društvo za otorinolaringologiju i cervikofacijalnu kirurgiju, 2003
Skup
III kongres hrvatskog društva za otorinolaringologiju i cervikofacijalnu kirurgiju
Mjesto i datum
NP Plitvička jezera, Hrvatska, 21.05.2003. - 24.05.2003
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Umjetna pužnica; kriteriji odabira; procjena uspješnosti
(Cochlear implantation; criteria; succes evaluation)
Sažetak
Cilj ugradnje umjetne pužnice je postizanje čujnosti i razabirljivosti govora kod postlingvalnih oštećenja sluha, a kod prelingvalnih i omogućavanje razvoja govora. Da bi se to postiglo u maksimalnoj mjeri, potrebno je da osoba oštećena sluha (kandidat za ugradnju umjetne pužnice) zadovolji različite kriterije: audiološke, općemedicinske, radiološke, psihološke, kognitivne i druge. Prvotno je kohlearna implantacija bila namijenjena populaciji odraslih postlingvalno, obostrano gluhih osoba koje su imale razvijen govor, a konvencionalna slušna pomagala im nisu koristila. Kod njih su centralne slušne strukture i mehanizmi bili razvijeni i sačuvani (to bolje što je gluhoća kraće trajala) i oni su čak i uz kratku rehabilitaciju postizali dobru razumljivost govora. U toj populaciji i sve tehnike i metode ispitivanja, kako dijagnostičke, tako i postrehabilitacijske evaluacijske su bile lako primjenjive, a rezultati relativno lako i dobro usporedivi jer je broj varijabli bio ograničen. Uspjeh kohlearne implantacije u pravilu se mjerio postotkom razabirljivosti u govornom audiogramu za različite kategorije ispitivanja (riječi odnosno rečenice poznatog i nepozantog sadržaja uz očitavanje s usnica ili bez njega). Razvojem svih aspekata kohlearne implantacije, ponajprije tehnologije (kompjutorizacija i minijaturizacija) i operativne tehnike, te spoznajama o korisnosti zahvata, kriteriji su se mijenjali i postajali sve širi, a time je i populacija implantiranih osoba postajala sve raznolikija. Porastom broja implantiranih osoba svaki od većih centara unosio je posebnosti i u kriterije za odabir kandidata za implantaciju, tako i u načine evaluacije uspjeha implantacije i rehabilitacije (Nothingam(55), Iowa, Freiburg, Wuerzburg, Melbourne).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
0108216
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb
Profili:
Branka Šindija
(autor)
Boris Pegan
(autor)
Branko Kekić
(autor)
Robert Trotić
(autor)
Sanja Vlahović
(autor)
Mihael Ries
(autor)