Pregled bibliografske jedinice broj: 133845
Analiza kratkih uzastopnih ponavljanja DNK pri praćenju kimerizma nakon alogene transplantacije koštane srži
Analiza kratkih uzastopnih ponavljanja DNK pri praćenju kimerizma nakon alogene transplantacije koštane srži // Paediatria Croatica, 47 (2003), 2. (podatak o recenziji nije dostupan, kongresno priopcenje, znanstveni)
CROSBI ID: 133845 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza kratkih uzastopnih ponavljanja DNK pri praćenju kimerizma nakon alogene transplantacije koštane srži
(Analysis of short tandem repeats of DNA for following chimerism after alogeneic bone-marrow transplantation)
Autori
Grubić, Zorana ; Štingl, Katarina ; Čečuk-Jeličić, Esma ; Žunec, Renata ; Bogdanić, Vinko ; Labar, Boris ; Brkljačić-Kerhin, Vesna
Izvornik
Paediatria Croatica (1330-724X) 47
(2003), 2;
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, kongresno priopcenje, znanstveni
Ključne riječi
transplantacija koštane srži; DNK; kimerizam
(bone marrow transplantation; DNA; chimerism)
Sažetak
Miješani kimerizam (MC) je stanje u kojem su nazočne i primateljeve i davateljeve hematopoetske stanice, a opaža se nakon transplantacije koštane srži (TKS). U prijašnjim istraživanjima koristile su se standardne citogenetske tehhnike, krvne grupe ili metoda RFLP. Međutim, u brojnim slučajevima niti jedna od nabrojenih metoda nije informativna, te se analize kratkih uzastopnih ponavljanja DNK (Short Tandem Repeat – STR) može primjeniti i u praćenju kimerizma nakon TKS. Ovim istraživanjem pratili smo 15 bolesnika nakon TKS, dvanaest bolesnika bilo je podvrgnuto klasičnoj TKS, dok su preostala 3 bolesnika bila u programu minitransplantacije. Uzorci DNK bili su umnoženi lančanom reakcijom polimerazom za 5 STR lokusa (TH01, VWA31, FES/FPS, F13A01, i SE33) i jedan VNTR lokus (D1S80). U slučajevima minitransplantacije testirana su još 4 dodatna lokusa (D1S1656, D12S391, D18S535, te D22S683). PCR produkti su zatim analizirani elektroforezom u automatskom sekvenceru (ALFexpress). Kod svih 15 parova primatelja i davatelja uočene su razlike na barem dva STR lokusa. U većini slučajeva razlika je opažena na lokusu SE33. MC je pronađen kod sva 3 bolesnika u programu minitransplantacije, kod dva primatelja koji su transplantat KS primili od nesrodnog davatelja, te kod jednog bolesnika koji je imao davatelja KS unutar obitelji. Jedini slučaj u kojem je MC imao prognostičku vrijednost bio je kod bolesnika koji je pokazivao potpuni kimerizam do 160-og dana nakon transplantacije kad je uočeno 40% stanica primatelja. Istraživanje je pokazalo da su analiza lokusa STR zbog visoke informativnosti, relativne jednostavnosti i kratkotrajne analize, metoda izbora u praćenju kimerizma nakon TKS.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
0108123
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb
Profili:
Vinko Bogdanić
(autor)
Renata Žunec
(autor)
Esma Čečuk - Jeličić
(autor)
Vesna Brkljačić-Kerhin
(autor)
Boris Labar
(autor)
Zorana Grubić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus