Pregled bibliografske jedinice broj: 13235
Reorganizacija izgovora prilikom fiksiranog zagriza
Reorganizacija izgovora prilikom fiksiranog zagriza // Fonetika i fonologija slavenskih jezika / Horga, Damir (ur.).
Zagreb, Hrvatska: Hrvatsko filološko društvo, 1997. str. 21-21 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 13235 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Reorganizacija izgovora prilikom fiksiranog zagriza
(Reorganization of articulation by bite-block)
Autori
Horga, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Fonetika i fonologija slavenskih jezika
/ Horga, Damir - : Hrvatsko filološko društvo, 1997, 21-21
Skup
XIII. znanstvena konferencija medjunarodne komisije za fonetiku i fonologiju slavenskih jezika
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.10.1997. - 24.10.1997
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
ometanje izgovora; fiksirani zagriz; akustički parametri glasnika
(articulation perturbation; bite-block; sound acoustic parameters)
Sažetak
Metodom ometanja prirodnog izgovora dobiveni su vrijedni i zanimljivi podaci o svojstvima izgovornog motoričkog programa. Odrasli govornici normalnog govornog statusa općenito pokazuju hitru adaptaciju na uvjete ometanja izgovora te ispoljavaju mogućnosti neposredne reorganizacije izgovornog motoričkog programa. Ti podaci o kompenzacijskim mogućnostima artikulacijskog aparata interpretirani su kao dokaz toga da su ciljevi u govornoj proizvodnji akustičke prirode te da se motorički programi mogu reorganizirati na principu on-line veza te da nije nužno potrebna senzorička povratna sprega u tom postupku. S druge strane neka su novija istraživanja otvorila pitanja o brzini i potpunosti kompenzacijskih mehanizama. No i pored toga ostaje činjenica da su mehanizmi proizvodnje govora vrlo adaptabilni.
Pitanje mogućnosti reorganizacije izgovornog motoričkog programa u ovom je radu promatrano na primjeru izgovora s fiksiranim zagrizom. Petero je ispitanika slučajnim redoslijedom izgovaralo tri vokala (/i/, /a/, /u/), dva intervokalska okluziva (/ete/, /oko/) i dva intervokalna frikativa (/ese/, /eše/) u tri uvjeta ometanja izgovora: a) bez ometanja, b) sa širokim zagrizom (2,5 cm) i c) s uskim zagrizom (0,3 cm) te u dva uvjeta mogućnosti reorganizacije izgovornog motoričkog programa: a) izgovor bez mogućnosti uvježbavanja u uvjetu ometanja i b) izgovor nakon 5 minuta uvježbavanja izgovora za svaki uvjet ometanja.
Akustički su signali kompjuterski obrađeni (CSL) te su izmjerene vrijednosti F1 i F2 za vokale i frekvencijski vrh za frikative te parametri trajanja vokala, frikativa te okluzije i eksplozije kod okluziva. Statističkom je obradom ustanovljena razlika u varijablama za različite uvjete fiksiranja izgovora i mogućnosti uvježbavanja reorganizacije motoričkog izgovornog programa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija