Pregled bibliografske jedinice broj: 132317
Stigmatizacija (ne)religioznosti
Stigmatizacija (ne)religioznosti // Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, 24 (2003), 2; 857-869 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 132317 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stigmatizacija (ne)religioznosti
(Stigmatization of (non) Religious Behavior)
Autori
Boneta, Željko
Izvornik
Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci (1330-349X) 24
(2003), 2;
857-869
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
stigmatizacija; religijska identifikacija; istraživanje; tradicionalna i aktualna religioznost; identitet; subidentitet
(stigmatization; religious identification; research; traditional and actual religious behavior; identity; sub-identity.)
Sažetak
Dva istraživanja religioznosti na prostoru Rijeke, provedena 1988. i 1993. godine, otkrila su znatne razlike u odgovorima na ista pitanja. U kratko je vrijeme u populaciji došlo je do zamjene dominantno nereligioznog identiteta dominantno religioznim. U tekstu su prikazani najznačajniji aspekti ovih promjena i nastoji se odgovoriti na pitanje o njihovim uzrocima. U razdoblju realsocijalizma postojao je stalni latentni ili manifestni sukob državne i crkvene elite. Na samom njegovom početku prevladavao je odnos manifestnog sukoba, začinjen međusobnom stigmatizacijom, dok su kasnije odnosi hijerarhija snošljiviji, a osude su znatno blaže i rjeđe. Na individualnoj razini pak, « ; ; ; nespojivost članstva u SK i religioznosti» ; ; ; ima diskriminirajuće posljedice za društvenu promociju aktivnih vjernika. Unatoč tome, tradicionalno religiozno ponašanje (krštenje, slavljenje velikih blagdana i sl.) prešutno je tolerirano i prošireno u većinskom dijelu istraživane populacije. Društvenim promjenama 90-tih godina u Hrvatskoj se načelno otvaraju mogućnosti slobodnog iskazivanja religioznosti. Akcija novouspostavljene političke elite, porast etničkih sukoba i rat, utječu na to da religioznost postane okosnica « ; ; ; novog» ; ; ; identiteta. Liberalizacija iskazivanja religioznosti i navedeni društveni pritisak manifestiraju se u značajnom povećanju religijske samoidentifikacije, religioznog ponašanja i vjerovanja u istraživanju iz 1993. godine. Detaljnija analiza podataka pokazuje značajnu protuslovnost deklaracije i ponašanja na istraživanom području, što je mogući pokazatelj društvene mimikrije. Istodobno postojanje različitih, često i protuslovnih subidentiteta pokazuje da je religijski identitet u nas još uvijek nestabilan.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Sociological Abstracts
- Index to Foreign Legal Periodicals