Pregled bibliografske jedinice broj: 132270
Praćenje upalnog odgovora nakon aortokoronarnog premoštavanja ovisno o primjnei izvantjelesnog krvotoka
Praćenje upalnog odgovora nakon aortokoronarnog premoštavanja ovisno o primjnei izvantjelesnog krvotoka // 4. hrvatski kongres medidicinskih biokemičara-Knjiga sažetaka
Zagreb: Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM), 2003. str. P3-1 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 132270 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Praćenje upalnog odgovora nakon aortokoronarnog premoštavanja ovisno o primjnei izvantjelesnog krvotoka
(Monitoring inflammatory response after aortocoronary bypass depending on the using of cardiopulmonary bypass)
Autori
Brkić, Kristina ; Sutlić, Željko ; Biočina, Bojan ; Rudež, Igor ; Unić, Daniel ; Barić, Davor ; Šprajc, Novka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
4. hrvatski kongres medidicinskih biokemičara-Knjiga sažetaka
/ - Zagreb : Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu (HDMBLM), 2003, P3-1
Skup
4. hrvatski kongres medidicinskih biokemičara
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 25.09.2003. - 29.09.2003
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
upalni biljezi; aortokoronarno premoštavanje; izvantjelesni krvotok; neopterin; komplement
(inflammatory markers; coronary arterial bypass; extracorporeal circulation; neopterin; complement)
Sažetak
Uvod: Primjena izvantjelesnog krvotoka (cardiopulmonary bypass, CPB) kod kardiokirurških operacija potiče razvoj sustavnog upalnog odgovora organizma. Pri tome dolazi do aktivacije različitih proteinskih sustava plazme i različitih stanica. U svrhu praćenja tog odgovora do danas su korišteni različiti upalni biljezi: citokini, kemokini, komplement, proteini akutne faze, prokalcitonin i neopterin, ali još uvijek ne postoji dovoljno osjetljiv i specifičan biljeg. Cilj: Pratiti kinetiku izlučivanja upalnih biljega koji tvore jezgru upalnog odgovora (interleukin-6, komplement C3 i C4, neopterin i CRP) u sedmodnevnom poslijeoperacijskom razdoblju. Ispitanici i metode: Ispitanici su bili podijeljeni u dvije skupine: skupina CABG (n=35) i skupina OPCAB (n=45) ovisno o tome da li su bili podvrgnuti operaciji revaskularizacije miokarda uz uporabu CPB ili bez. Uzorci seruma sakupljani su u sljedećem rasporedu: ujutro dan prije operacije (T1), 6 (T2), 12 (T3) i 24 (T4) sata nakon završetka operacije, treći (T5), peti (T6) i sedmi dan (T7) nakon operacije. IL-6 i neopterin određeni su ELISA metodom, C3, C4 i CRP turbidimetrijskom metodom na analizatoru Olympus AU600. Rezultati: Skupina CABG pokazala je značajno više vrijednosti neopterina u točkama T2 (p<0.001), T3 (p<0.001), T4 (p=0.001) i T6 (p=0.003), i IL-6 u točki T7 (p=0.015), dok je skupina OPCAB pokazala značajno povišenje u točki T3 za C3 (p=0.008) i C4 (p). Kinetika CRP nije se razlikovala između skupina. Zaključak: Kinetika neopterina upravo ukazuje na razliku utjecaja primjene CPB na organizam, dok se kinetika C3, C4 i IL-6 razlikuje samo u nekim točkama praćenja. Ova se pojava može objasniti interindividualnim razlikama u odgovoru kako na samu operaciju (skupina OPCAB) tako i na utjecaj CPB (skupina CABG). Stoga je potrebno ispitati interindividualne razlike u mehanizmima otpuštanja upalnih biljega kako bi se razumijeli procesi koji se dešavaju u organizmu tijekom kardiokirurške operacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Dentalna medicina