Pregled bibliografske jedinice broj: 13227
Fonetske razlike govornog i čitanog diskursa
Fonetske razlike govornog i čitanog diskursa // Tekst i diskurs: zbornik / Andrijašević, Marin ; Zergollern-Miletić, Lovorka (ur.).
Zagreb, Hrvatska: Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL), 1998. str. 189-195 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 13227 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fonetske razlike govornog i čitanog diskursa
(Phonetic differences between spoken and read discourse)
Autori
Horga, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Tekst i diskurs: zbornik
/ Andrijašević, Marin ; Zergollern-Miletić, Lovorka - : Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL), 1998, 189-195
Skup
Savjetovanje Hrvatskog društva za primijenjenu lingvistiku Tekst i diskurs
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 16.05.1997. - 17.05.1997
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
govorni diskurs; čitani diskurs; tempo govora; varijabilitet trajanja glasnika
(spoken discourse; read discourse; rate of speech; sound duration variability)
Sažetak
Sastavni je dio govornikove kompetencije njegova sposobnost da svoj fonetski izlaz u proizvodnji govora usklađuje s komunikacijskim zahtjevima određene govorne situacije. Isto tako slušatelju njegova govorna kompetencija omogućuje da u govornom ulazu otkriva one fonetske elemente koji su određeni komunikacijskim specifičnostima. Takve su razlike u govornom signalu uvjetovane komunikacijskim kontekstom nazivaju diskursnim razlikama ili različitim govornim stilovima.
U ovom se radu traži odgovor na pitanje koji su to fonetski parametri po kojima se neki govor može označiti kao spontan ili razgovorni, a drugi kao formalan, pripremljen ili čitan. Ispitanici su najprije spontano razgovarali, a zatim je svaki nakon što je njihov razgovor tekstualiziran pročitao svoj dio razgovora. U oba je uvjeta govor ispitanika snimljen na magnetofon te je na osnovi analize ustanovljeno: 1) da je u odnosu na čitani tekst broj praznih stanki i njihovo ukupno trajanje u spontanom govoru veće a distribucija drugačija, 2) da je prosječno trajanje glasova u spontanom govoru kraće ali da nema razlike u varijabilitetu njihovog trajajnja, 3) da postoje razlike u učestalosti uporabe silaznih i uzlaznih intonacijskih oblika u izjavnim rečenicama i u pitanjima u ove dvije vrste diskursa, te 4) da slušači u testu prepoznavanja samo na osnovi fonetskih parametara mogu točno svrstati izdvojene izričaje u spontani govor ili čitani tekst u 63%, a u testu razlikovanja u 83% slučajeva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija