Pregled bibliografske jedinice broj: 131550
Društvena potcijenjenost znanosti i razvoj hrvatskog istraživačkog potencijala
Društvena potcijenjenost znanosti i razvoj hrvatskog istraživačkog potencijala // Društvena istraživanja, 12 (2003), 1-2; 45-68 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 131550 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Društvena potcijenjenost znanosti i razvoj hrvatskog istraživačkog potencijala
(Social Marginalization of Science and Trends in Croatian Research Personnel)
Autori
Prpić, Katarina
Izvornik
Društvena istraživanja (1330-0288) 12
(2003), 1-2;
45-68
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
hrvatski istraživački kadar; pad i rast zaposlenosti istraživača; istraživanje i razvoj; društvena potcijenjenost znanosti; istraživačka produktivnost; socijalni sastav istraživača i njegove promjene
(Croatian research personnel; decline and growth of the employment of researchers; research and development; social marginalization of science; research productivity; social composition of researchers and its changes)
Sažetak
Uvid u kretanje, veličinu i sastav hrvatskog istraživačkog kadra od ključne je važnosti u razmatranjima (ljudskih) resursa u razvoju znanosti i tehnologije kao pokretača ukupnog društvenog razvoja. Cjelovit uvid, što jest cilj ovog rada, osigurala je složena analiza (i sinteza) različitih raspoloživih empirijskih informacija: od statističkih podataka o istraživačima do nalaza inozemnih i domaćih studija o znanosti i posebne kvalitativne analize izvornih empirijskih podataka. Smanjivanje ukupne i istraživačke zaposlenosti u znanosti u posljednjem desetljeću slijedilo je opće trendove u postsocijalističkim zemljama, ali su učinci neugodniji po hrvatski inovacijski potencijal, zbog dugogodišnje društvene potcijenjenosti znanosti koja datira još iz predtranzicijskog razdoblja. Stoga po relativnoj razvijenosti svog istraživačkog kadra, Hrvatska danas ne zaostaje samo za razvijenim svijetom nego i za prosjekom tranzicijskih zemalja. I sociodemografski sastav istraživačkog potencijala signalizira da su njegova moć regeneracije i stvaralačka vitalnost ugroženi, što vrijedi ponajprije za dobnu strukturu znanstvenika. K tomu, ubrzana feminizacija znanosti, mada društveno poželjna, također je i pouzdan pokazatelj nepovoljnog društvenoekonomskog položaja znanosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0100001
Ustanove:
Institut za društvena istraživanja , Zagreb
Profili:
Katarina Prpić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Current Contents Connect (CCC)
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Sociological Abstracts
- Social SciSearch
- Research Alert