Pregled bibliografske jedinice broj: 130572
Gramatičke relacije i teorija prototipova
Gramatičke relacije i teorija prototipova // Psiholingvistika i kognitivna znanost u hrvatskoj primijenjenoj lingvistici / Stolac, Diana ; Ivanetić, Nada ; Pritchard, Boris (ur.).
Zagreb : Rijeka: Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL), 2003. str. 423-430 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 130572 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Gramatičke relacije i teorija prototipova
(Grammatical relations and prototype theory)
Autori
Kučanda, Dubravko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Psiholingvistika i kognitivna znanost u hrvatskoj primijenjenoj lingvistici
/ Stolac, Diana ; Ivanetić, Nada ; Pritchard, Boris - Zagreb : Rijeka : Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL), 2003, 423-430
Skup
Psiholingvistika i kognitivna znanost u hrvatskoj primijenjenoj lingvistici
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 18.05.2001. - 19.05.2001
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
teorija prototipova; gramatičke relacije; subjekt
(prototype theory; grammatical relations; subject)
Sažetak
U članku se na primjeru egzistencijalnog there pokazuje kako se gramatičke relacije mogu analizirati u okviru teorije prototipova. U teorijama koje polaze od toga da neka gramatička relacija mora imati određeno definirajuće svojstvo koje je nužno ili dovoljno da osigura pripadnost toj kategoriji, there se ne može opisati kao subjekt, jer unatoč tome što ima velik broj sintaktičkih osobina subjekta nema i njegova semantička svojstva. Pristup subjektu kao sintaaktičkoj kategoriji omogućava da se razluče ona svojstva koja neki rečenični element ima qua subjekt od onih koja ima kada su u subjektu istovremeno kodirana i određena semantička i određena pragmatička uloga. U teoriji prototipova, koja polazi od toga da se pripadnost nekoj kategoriji ravna prema broju karakteristika te kategorije, there se može opisati kao relativno tipičan subjekt jer ima veći broj subjektnih svojstava od neodređenog izraza iza kopule.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA