Pregled bibliografske jedinice broj: 1283259
Definiranje ekonomskih indikatora za mjerenje održivog razvoja turizma Lošinja
Definiranje ekonomskih indikatora za mjerenje održivog razvoja turizma Lošinja, 2017., diplomski rad, diplomski, Odjel za turizam i komunikacijske znanosti, Zadar
CROSBI ID: 1283259 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Definiranje ekonomskih indikatora za mjerenje
održivog razvoja turizma Lošinja
(Defining the economic indicators for measuring
sustainable tourism in Lošinj)
Autori
Šimičić, Đurđica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Odjel za turizam i komunikacijske znanosti
Mjesto
Zadar
Datum
03.03
Godina
2017
Stranica
151
Mentor
Božena Krce Miočić
Ključne riječi
održivi razvoj, Grad Mali Lošinj, ETIS, upravljanje turističkim odredištem, monitoring, odgovorni turizam, Europska komisija.
(sustainable development, Town of Mali Lošinj, ETIS, tourist destination management, monitoring, responsible tourism, European Commission.)
Sažetak
Tema diplomskog rada je mjerenje pokazatelja održivog razvoja u turističkoj destinaciji, naglasak na ekonomskim pokazateljima. Konkretna mjerenja provedena su na primjeru Grada Malog Lošinja prema pokazateljima mjerenja koje se provodi od strane Europske komisije, European tourism indicator system (ETIS). Rad se sastoji od dvije glavne cjeline. U prvoj cjelini se teorijski razrađuje tema održivog razvoja, u drugoj cjelini se iznose konkretni rezultati istraživanja i pokazatelji održivog razvoja za Grad Mali Lošinj. Problematika u sustavnom mjerenju održivog razvoja je vrlo kompleksna. Temelji se na tome što ne postoji zakonska osnova kao obveza mjerenja održivosti odredišta, kao mjera odgovornog upravljanja turističkim odredištem, kao niti sustav financiranja. Shodno time upravljanje turističkim odredištem sa ciljem odgovornog turizma i održivog razvoja zapravo je stavljeno na volju i savjest lokalnih vlasti. Potrebno je povezati razna ministarstva, javne institucije, gospodarstvo i stanovnike jer je za analizu, implementaciju i realizaciju održivog razvoja potrebno multidisciplinarno djelovanje. Aktivnosti se protežu od turizma, obrazovanja, poduzetništva, klimatskih promjena, komunalnih infrastrukturnih tema, građevinskih područja, biologije, upravljanja kulturnim resursima, planiranja ljudskog potencijala i zapošljavanja. U ovom radu ističe se važnost svjesnosti Europske komisije, nacionalnih, regionalnih i loklanih vlasti da je sustavno upravljanje sa poticanjem ispravljanja grešaka u upravljanju, donošenju krivih odluka i slično moguće spriječiti na vrijeme - poticanjem na uspjeh. Sustavno mjerenje sa monitoringom, usporedbom sa pokazateljima sličnih odredišta i edukacijama i izvorima financiranja za društveno odgovorna turisitčka odredišta donijela bi dobrobit na lokalnoj, a ti me sustavno i na globalnoj razini.
Izvorni jezik
Hrvatski