Pregled bibliografske jedinice broj: 1283004
Osvrt na 58. Glazbenu tribinu Hrvatskog društva skladatelja u Osijeku i njen značaj za tamburu
Osvrt na 58. Glazbenu tribinu Hrvatskog društva skladatelja u Osijeku i njen značaj za tamburu // Stručni skup nastavnika tambura i mandoline
online ; Zagreb, Hrvatska, 2021. (pozvano predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, stručni)
CROSBI ID: 1283004 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Osvrt na 58. Glazbenu tribinu Hrvatskog društva
skladatelja u Osijeku i njen značaj za tamburu
(Review of the 58th Croatian Composers’ Society’s
Music Panel in Osijek and its Significance for
Tambura)
Autori
Jazbec, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, stručni
Skup
Stručni skup nastavnika tambura i mandoline
Mjesto i datum
Online ; Zagreb, Hrvatska, 01.12.2021
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Tambura, Glazbena tribina, Hrvatsko društvo skladatelja, Osijek, umjetnička tamburaška glazba
(Tambura, Music Panel, Croatian Society of Composers, Osijek, Tambura Art Music)
Sažetak
Rad sadrži osvrt na 58. Glazbenu tribinu Hrvatskog društva skladatelja koja se od 18.-20. listopada 2021. godine po prvi puta održala u Osijeku. Taj naš renomirani glazbeni festival suvremene glazbe, nakon Zagreba, svoje dugogodišnje mjesto održavanja Opatiju, preselio je u Slavoniju, Osijek stavivši naglasak na tradicijske instrumente u suvremenoglazbeno okružje, prije svega tamburu. Održali su se važni nastupi Tamburaškog orkestra HRT-a u HNK Osijek, diplomanata studija Tambure iz Osijeka i Zagreba u Kulturnom centru u Osijeku, dua Hojsak&Novosel u osječkoj Barutani, ali i Zagrebačkog kvarteta, novosadskog trubača Nenada Markovića te suvremenog Cantus ansambla uz solista Filipa Novosela na braču te novo djelo skladatelja Marka Bertića u HNK Osijek. Sve je bilo nadopunjeno tradicionalnim razgovorima, raspravama, predavanjima i druženjima u kojima je svoje mjesto i time veliki značaj imala i umjetnička tamburaška glazba. Autorica u radu donosi vrijedne materijale koje je prikupila na tim događanjima prativši ih i kao urednica Trećeg programa Hrvatskoga radija (za čiju su trajno arhivu svi koncerti festivala trajno i snimljeni) poput primjerice jednih od prvih kritika muzikologa iz emisije “Sedam dana glazbe” na izvedbe profesionalnih tamburaša. Zaključne misli rada potiču na raspravu o položajima tambure, tamburaša, nastavnika tambura i svih dionika tamburaštva danas, u kontekstu daljnjeg razvoja i budućnosti tamburaštva, nastajanja nove literature, festivala, među ostalim i MFHTG, orkestara i ansambala te infrastrukture, tržišta i radnih mjesta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti, Interdisciplinarne humanističke znanosti, Glazbena umjetnost, Interdisciplinarno umjetničko polje, Obrazovne znanosti (psihologija odgoja i obrazovanja, sociologija obrazovanja, politologija obrazovanja, ekonomika obrazovanja, antropologija obrazovanja, neuroznanost i rano učenje, pedagoške discipline)