Pregled bibliografske jedinice broj: 1282676
Kronologija rimskih vojnih postrojbi u Saloni tijekom principata
Kronologija rimskih vojnih postrojbi u Saloni tijekom principata // Salona od 119. godine prije Krista do kasne antike. Zbornik radova s međunarodnog znanstvenog skupa održanog u Splitu 23. i 24. rujna 2019. / Cambi, Nenad ; Matijević, Ivan (ur.).
Split: Književni krug Split, 2022. str. 289-299
CROSBI ID: 1282676 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kronologija rimskih vojnih postrojbi u Saloni
tijekom principata
(The Chronology of Roman Military units in Salona
during the Principate)
Autori
Matijević, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Salona od 119. godine prije Krista do kasne antike. Zbornik radova s međunarodnog znanstvenog skupa održanog u Splitu 23. i 24. rujna 2019.
Urednik/ci
Cambi, Nenad ; Matijević, Ivan
Izdavač
Književni krug Split
Grad
Split
Godina
2022
Raspon stranica
289-299
ISBN
978-953-163-532-5
Ključne riječi
Salona ; natpis ; legija ; veksilacija ; pomoćna postrojba ; kronologija
(Salona ; inscription ; Legio ; vexilliation ; auxilliary unit ; chronology)
Sažetak
U Saloni su između 1. i 3. stoljeća boravili aktivni pripadnici devet različitih legija, osam pomoćnih kohorti, dviju ala i dviju ratnih mornarica. Epigrafski izvori govore da je riječ o 62 obična i 34 višerangirana vojnika od kojih su čak polovica bili centurioni. Od početka principata služili su vojnici iz VII i XI legije, zatim iz ale Parthorum, ale Pannoniorum, kohorte Campanorum, II Cyrrhestarum, Aquitanorum i nešto kasnije kohorte Flavia Brittonum. Poslije građanskog rata 68./69. u Saloni su boravili pripadnici legije IIII Flavia felix. Između kraja 1. stoljeća i sredine 2. stoljeća odnosno sve do kasnog principata vojnu posadu činili su dijelovi kohorte VIII Voluntariorum c. R., I Belgarum, III Alpinorum i I milliaria Delmatarum, te ravenatske i mizenatske carske ratne mornarice. U kasnom principatu okosnica su vojne prisutnosti veksilacije legije I Italica i najvjerojatnije XIIII gemina, VIII Augusta, I adiutrix i V Macedonica.Kronologiju vojnih postrojbi upotpunjuje jedan vojnik iz legije III Cyrenaica, te epigrafski potvrđena 23 člana namjesnikova stožera koji su na svoje ovdašnje službe poslani iz legija na dunavskom limesu i provincijskih kohorti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest