Pregled bibliografske jedinice broj: 1281674
Prijepori o kaznenoj odgovornosti zdravstvenih djelatnika za stručnu pogrešku
Prijepori o kaznenoj odgovornosti zdravstvenih djelatnika za stručnu pogrešku // Godišnji znanstveni skup Akademije pravnih znanosti Hrvatske 2019. godine: "Suradnja pravne znanosti u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini: aktualne teme"
Mostar, Bosna i Hercegovina, 2019. str. 34-34 (pozvano predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1281674 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prijepori o kaznenoj odgovornosti zdravstvenih
djelatnika za stručnu pogrešku
(Controversies on the criminal liability of medical
professionals for professional error)
Autori
Mišić Radanović, Nina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
Godišnji znanstveni skup Akademije pravnih znanosti Hrvatske 2019. godine: "Suradnja pravne znanosti u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini: aktualne teme"
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 24.10.2019. - 25.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
zdravstveni djelatnik, stručna pogreška, kaznena odgovornost, nesavjesno liječenje, stigmatizacija
(healthcare worker, professional error, criminal liability, medical malpractice, stigmatization)
Sažetak
U raspravama u stručnim pravnim i medicinskim krugovima te među pacijentima i njihovim udrugama kao i u općoj javnosti posljednjih su godina sve prisutnija dva prijepora u vezi kaznene odgovornosti liječnika i drugih zdravstvenih djelatnika za tzv. stručnu pogrešku (medical malpractice). Prvi prijepor tiče se uopće potrebe za kaznenom odgovornošću zdravstvenih djelatnika u situaciji u kojoj za istu stručnu pogrešku istovremeno postoji disciplinska i građanska odgovornost te osiguranje od profesionalne odgovornosti. Zagovornici ukidanja kaznene odgovornosti zdravstvenih djelatnika za stručnu pogrešku argumentirano obrazlažu prijedlog za ukidanjem samostalnog kaznenog djela nesavjesnog liječenja koje ne ispunjava svrhu svog postojanja te umjesto kaznene odgovornosti predlažu da se stručna pogreška procesuira pred stručnim komorama i tijelima zdravstvenih ustanova. Protivnici kaznene odgovornosti zdravstvenih djelatnika za stručnu pogrešku koriste i argument da ih njihova stigmatizacija u kaznenom postupku može značajno opteretiti u njihovom svakodnevnom radu i dovesti do, za pacijenta nepoželjne, defanzivne medicine. Međutim, s obzirom da je građanskopravna odgovornost namijenjena zadovoljavanju privatnih interesa i materijalnih aspekata odnosa među ljudima, ona ne udovoljava zahtijevu izražavanja društvenog prijekora zbog počinjenja kaznenih djela te, najčešće ne jamči potpunu istragu o razlogu tjelesnog ozljeđivanja ili smrti pacijenta. I disciplinske mjere, koliko god bile teške za počinitelja stručne pogreške, ipak bi u tako važnom području kao što je medicina, najčešće bile nedovoljne za zaštitu i obeštećenje koje pravni sustav u slučajevima počinjenja kaznenih djela za koja su propisane zatvorske kazne mora osigurati. Drugi prijepor vezan je za postojanje posebnih kaznenih djela za koja zdravstveni djelatnici odgovaraju, prvenstveno za kaznena djela nesavjesnog liječenja i nepružanja medicinske pomoći. Sve države nastale raspadom bivše Jugoslavije zadržale su posebna kaznena djela zdravstvenih djelatnika dok države zapadnog (kontinentalnog i angloameričkog) pravnog sustava kaznenu odgovornost zdravstvenih djelatnika vezuju uz opća kaznena djela protiv života i tijela. Upitno je bi li prihvaćanje modela odgovornosti za opća kaznena djela bilo poželjnije te više odgovaralo sudskoj praksi ili bi stigmatizirajući učinak kaznenih postupka za npr. ubojstvo bio još veći. Također, upitno je privilegira li zdravstvene djelatnika u nekim slučajevima postojeća zakonska konstrukcija djela nesavjesnog liječenja u odnosu na kazne propisane za opća kaznena djela protiv života i tijela.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Splitu Sveučilišni odjel za forenzične znanosti
Profili:
Nina Mladinić
(autor)