Pregled bibliografske jedinice broj: 1281461
Socijalni aspekt utjecaja pomorskog prometa – primjer grada Supetra na Braču
Socijalni aspekt utjecaja pomorskog prometa – primjer grada Supetra na Braču // Zbornik sažetaka 5.Kongresa geografa Bosne i Hercegovine / Mirić, Ranko ; Gekić, Haris ; Bidžan-Gekić, Aida ; Banda, Amra ; Avdić, Boris (ur.).
Sarajevo: Geografsko društvo u Federaciji Bosne i Hercegovine, 2020. str. 26-26 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1281461 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Socijalni aspekt utjecaja pomorskog prometa –
primjer grada Supetra na Braču
(Social aspect of the impact of maritime transport
– A case study of the city of Supetar on
the island of Brač)
Autori
Šaškor, Ozana ; Gašparović, Slaven
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 5.Kongresa geografa Bosne i Hercegovine
/ Mirić, Ranko ; Gekić, Haris ; Bidžan-Gekić, Aida ; Banda, Amra ; Avdić, Boris - Sarajevo : Geografsko društvo u Federaciji Bosne i Hercegovine, 2020, 26-26
Skup
5. kongres geografa Bosne i Hercegovine
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 18.11.2020. - 20.11.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
socijalni aspekt ; pomorski promet ; trajekt ; kvalitativna metoda ; Supetar na Braču
(social aspect ; maritime transport ; ferry ; qualitative method ; Supetar on the island of Brač)
Sažetak
Dobra prometna povezanost izrazito je važna za svakodnevni život stanovništva na otocima. Ono je u velikoj mjeri, pogotovo u Hrvatskoj, ovisno o kopnu, i to najviše zbog distribucije i dostupnosti pojedinih usluga koje nisu zastupljene na samim otocima. Zato presudnu ulogu za hrvatsko otočko stanovništvo ima pomorska prometna povezanost trajektima. Cilj je ovog rada istražiti socijalni aspekt utjecaja pomorskog prometa na život otočkog stanovništva. Kao primjer je istražen utjecaj pomorskog prometa na život stanovnika grada Supetra na otoku Braču kroz trajektnu povezanost toga grada s drugim najvećim gradom u Hrvatskoj, Splitom. Metodološki pristup u ovom radu u skladu je s novijim trendovima u prometnoj geografiji pa se istraživanje zasniva na korištenju kvalitativne metode intervjua. Polustrukturiranim intervjuem različitih dobnih skupina ispitao se utjecaj trajektne povezanosti na život otočkog stanovništva kroz tri segmenta pomorskog prometa: frekvenciju (povezanost), udobnost i brzinu te cijene. Istraživanje je pokazalo da se problemi povezanosti i reda plovidbe razlikuju ovisno o dobnoj skupini i njihovim svakodnevnim aktivnostima. Ispitanici su izrazili zadovoljstvo udobnošću trajekta, ali ne i njegovom brzinom. Također, ispitanici smatraju kako je cijena prijevoza previsoka s obzirom da trajekt moraju koristiti zbog ovisnosti o kopnu. Sve te sastavnice trajektne povezanosti izravno utječu na život otočke populacije i njihove stavove o usluzi. Aplikativnost ovog rada može se pronaći u prometnom i prostornom planiranju te u okviru poboljšanja kvalitete života samog stanovništva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geografija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Slaven Gašparović
(autor)