Pregled bibliografske jedinice broj: 1281394
Namjera povratka hrvatskih iseljenika u domovinu: tko se želi vratiti?
Namjera povratka hrvatskih iseljenika u domovinu: tko se želi vratiti? // Migracije i identitet: kultura, ekonomija, država: zbornik radova međunarodne znanstveno-stručne konferencije / Perić Kaselj, Marina (ur.).
Zagreb: Institut za migracije i narodnosti ; Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, 2021. str. 182-199 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1281394 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Namjera povratka hrvatskih iseljenika u domovinu:
tko se želi vratiti?
(Croatian emigrants’ intention of returning
to the homeland: who wants to return?)
Autori
Pavičić Vukičević, Jelena ; Cajner Mraović, Irena ; Zadravec, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Migracije i identitet: kultura, ekonomija, država: zbornik radova međunarodne znanstveno-stručne konferencije
/ Perić Kaselj, Marina - Zagreb : Institut za migracije i narodnosti ; Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, 2021, 182-199
ISBN
978-953-6028-54-2
Skup
MIGRACIJE I IDENTITET: KULTURA, EKONOMIJA, DRŽAVA
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.05.2021. - 21.05.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
hrvatski iseljenici, namjera povratka, socio-demografska obilježja, zadovoljstvo životnim standardom, zadovoljstvo poslom
(Croatian emigrants, intention to return, job satisfaction, satisfaction with living standards, socio-demographic characteristics)
Sažetak
Iseljavanje je kao fenomen oduvijek prisutno na hrvatskom prostoru. Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju povećava se trend iseljavanja. Cilj je ovoga rada istražiti u kojoj mjeri se iseljeni Hrvati namjeravaju vratiti u domovinu i razlikuje li se namjera povratka s obzirom na socio-demografska i neka druga obilježja hrvatskih iseljenika. Istraživanje je provedeno metodom online ankete na 1057 hrvatskih iseljenika u šest država (Njemačka, Austrija, Švicarska, Irska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Švedska). Istraženo je razlikuje li se namjera povratka u domovinu s obzirom na državu u koju je osoba iselila, spol i razinu obrazovanja, generaciju iseljenika (socio- demografska obilježja) i neke druge čimbenike kao što su zadovoljstvo životnim standardom i poslom te povezanost s domovinom. Rezultati kvantitativne analize pokazuju kako ne postoji razlika u namjeri povratka s obzirom na socio-demografska obilježja, ali postoje razlike s obzirom na zadovoljstvo životnim standardom i poslom te povezanost s domovinom. Rezultati imaju praktične implikacije u smislu kreiranja javnih politika koje bi bile usmjerene na poticanje povratka hrvatskih iseljenika u domovinu i prevenciju daljnjeg iseljavanja iz Hrvatske. Dobiveni rezultati pokazuju da te javne politike moraju jednako omogućiti svim građanima Hrvatske da zadovolje svoju potrebu za samoostvarenjem, jer ona spada u elementarne ljudske potrebe. Rezultati kvalitativne analize to pogotovo zorno pokazuju i jasno upućuju na push i pull faktore kod hrvatskih iseljenika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Demografija, Interdisciplinarne društvene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb,
Sveučilište Libertas