Pregled bibliografske jedinice broj: 1280690
Stopa smrtnosti u bolnicama u odnosu na razinu obrazovanja medicinskih sestara, Retrospektivna studija u devet europskih zemalja i SAD-u
Stopa smrtnosti u bolnicama u odnosu na razinu obrazovanja medicinskih sestara, Retrospektivna studija u devet europskih zemalja i SAD-u // Plavi fokus, 10 (2014), 2; 40-41 (domaća recenzija, osvrt, stručni)
CROSBI ID: 1280690 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stopa smrtnosti u bolnicama u odnosu na razinu
obrazovanja medicinskih sestara, Retrospektivna
studija u devet europskih zemalja i SAD-u
(Mortality rate in hospitals in relation to the
level of education of nurses, A retrospective
study in nine European countries and the USA)
Autori
Pomper, Ljiljana
Izvornik
Plavi fokus (1845-8165) 10
(2014), 2;
40-41
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, osvrt, stručni
Ključne riječi
radno opterećenje, medicinska sestra, utjecaj ja stopu smrtnosti, bolničko okruženje
(workload, nurse, impact on mortality rate, hospital environment)
Sažetak
Smanjenje radnog opterećenja medicinskih sestara, kao i veći udio medicinskih sestara s obrazovanjem prvostupnica / prvostupnika, povezani su sa znatno manje smrtnih slučajeva nakon rutinskih kirurških postupaka, pokazalo je međunarodno istraživanje Linde H. Aiken, sveučilišne profesorice zdravstvene njege i sociologije Sveučilišta u Pennsylvaniji i brojnih suradnika, a rezultati istraživanja objavljeni su u znanstvenom časopisu Lancet 26. veljače 2014. godine. Istraživači su na temelju podataka o 422 730 kirurških pacijenata iz 300 bolnica u 9 europskih zemalja, te podataka o medicinskim sestrama i njihovom obrazovanju dobivenih ispitivanjem 26 516 sestara, otkrili da je svako povećanje u broju prvostupnica za 100/0 bilo povezano sa smanjenjem rizika od smrti pacijenata za 7%. Istraživanje je takoder pokazalo da povećanje radnog opterećenja sestara za jednog pacijenta povećava vjerojatnost od smrtnog ishoda kirurških pacijenata u roku od 30 dana od dana prijema za 7%. U sklopu reformi zdravstvenog sustava u Europi, kojima je važan cilj ograničenje rasta troškova, medicinske sestre su laka meta, jer su uštede smanjenjem broja medicinskih sestara brzo izvedive, za razliku od ušteda putem povećane učinkovitosti, koju je puno teže postići. Međutim, s manjenje broja medicinskih sestara neće samo smanjiti kvalitetu i sigurnost zdravstvene njege, već može imati i katastrofalne posljedice za pacijente. Europska istraživanja koja se odnose na rezultate i ishode zdravstvene njege u bolnicama tek su u nastajanju, ali ima ih sve više, dok su komplementarna istraživanja u Sjevernoj Americi pokazala da su dobra kadrovska politika u pogledu sestara i prvostupničko obrazovanje sestara povezani s niskim mortalitetom u bolnicama. Dok je u SAD-u gotovo polovica od 50 država rezultate istraživanja implementirala u zakonodavstvo. Ili to namjerava učiniti, istraživanja u Europi imaju malo utjecaja na konkretne mjere u bolnicama. S ciljem osiguranja novih znanstvenih dokaza o planiranju bolničke zdravstvene njege i obrazovanja medicinskih sestara u budućnosti, provedeno je istraživanje RN4CAST, do sada najobuhvatnije i najrigoroznije istraživanje zdravstvene njege i ishoda liječenja u Europi. Istraživanje je financirano od strane Europske unije, Nacionalnog instituta za istraživanja u sestrinstvu i Nacionalnog instituta za zdravstvo u SAD-u.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita