Pregled bibliografske jedinice broj: 1280286
Unapređenje digitalnih praksi u kataložnoj obradi knjižničnog fonda
Unapređenje digitalnih praksi u kataložnoj obradi knjižničnog fonda // Dvanaesti festival hrvatskih digitalizacijskih projekata : programska knjižica / Petrušić, Renata ; Adžaga Ašperger, Iva ; Justinić, Matilda (ur.).
Zagreb: Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 2023. str. 76-76 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1280286 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Unapređenje digitalnih praksi u kataložnoj obradi
knjižničnog fonda
(Improvement of digital practices in the catalog
processing of the library collection)
Autori
Šojat, Lina ; Blažić, Magdalena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Dvanaesti festival hrvatskih digitalizacijskih projekata : programska knjižica
/ Petrušić, Renata ; Adžaga Ašperger, Iva ; Justinić, Matilda - Zagreb : Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 2023, 76-76
Skup
Dvanaesti festival hrvatskih digitalizacijskih projekata
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 04.05.2023. - 05.05.2023
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
interoperabilnost ; Zotero ; kataložna obrada ; izgradnja knjižničnog fonda ; Institut za povijest umjetnosti
(interoperability ; Zotero ; catalog processing ; building library collections ; Institute of Art History)
Sažetak
Knjižnica Instituta za povijest umjetnosti osnovana je 1969. te od samog osnutka, uz redovni program nabave knjiga, zaprima ostavštine istaknutih znanstvenika iz povijesti umjetnosti i srodnih područja u kojima su sadržane i njihove privatne biblioteke. Neke od vrijednih pohranjenih biblioteka su ex librisi Ljube Karamana, Tonka Maroevića, Olge Maruševski, Koste Strajnića i drugih suradnika Instituta. Česte donacije knjiga kroz godine punile su spremišta Knjižnice, pri čemu je kataloška i inventarna obrada novopridošle građe u knjižničnom programu zahtijevala puno vremena, uz ostale redovne poslove. U veljači 2020. godine na prijedlog obitelji preuzeta je arhivska građa (istraživačka dokumentacija, rukopisi, korespondencija i fototeka) te 40 kutija knjižnične građe za osobni fond Grge Gamulina, inicijalno formiran krajem 1990-ih godina. S obzirom da njegova biblioteka sadrži vrijedne i rijetke naslove, izrada popisa bila je prioritetni zadatak. U izradu popisa uključeni su studenti povijesti umjetnosti, koji nisu nužno biti upoznati s uputama i pravilima za izradu kataložnog opisa knjižnične građe. Stoga je odlučeno da će se koristiti open source program Zotero koji u jednom automatiziranom koraku preuzima bibliografske podatke iz dostupnih internetskih izvora te formira potpuni opis građe. Upravo se korištenjem funkcionalnosti programa Zotero otvorila mogućnost uvoza podataka u CVS formatu u knjižnični program MetelWin. Podršku u tom procesu pružila je firma Point d.o.o. iz Varaždina, koja sustavnu pomoć u održavanju i nadogradnji programa neprestano pruža knjižnicama. U ovom će radu biti prikazani rezultati ubrzanog procesa katalogizacije, koji podrazumijeva interoperabilnost dvaju sustava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti