Pregled bibliografske jedinice broj: 12800
Historijsko-geografski pogled na pitanje prvobitne teritorijalne organizacije Hrvatske
Historijsko-geografski pogled na pitanje prvobitne teritorijalne organizacije Hrvatske // Acta Geographica Croatica, 31 (1996), 115-124 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 12800 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Historijsko-geografski pogled na pitanje prvobitne teritorijalne organizacije Hrvatske
(Primary Territorial Organization of Croatia from the Historico-geographical Point of View)
Autori
Fuerst-Bjeliš, Borna
Izvornik
Acta Geographica Croatica (1330-0466) 31
(1996);
115-124
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Teritorijalna organizacija; rani srednji vijek; župa; prirodna sredina; prostorna logika; prostorni kontinuitet; Hrvatska
(Territorial organization; early middle ages; župa; natural environment; spatial logic; spatial continuity; Croatia)
Sažetak
Istraživanje prvobitne teritorijalne organizacije Hrvatske ukazalo je na odgovarajuće zakonitosti u vezi s prostornim obuhvatom, odnosno prostornom logikom župa, kao primarnih teritorijalnih jedinica, kao i u vezi s kasnijom teritorijalno organizacijom hrvatskog prostora. Prostorna logika župe temelji se samostalno održivom egzistencijalnom gospodarstvu. U kulturno-ekološkom se smislu to odnosi na odgovarajuću ravnotežu između obilježja i mogućnosti prirodne sredine, načina njezine eksploatacije, demografske varijable, te ekološku održivost takvog sustava. U tom kontekstu razumljivo je da će različiti tipovi prirodne sredine različito utjecati na prostorni obuhvat teritorijalne jedinice. U starohrvatskome krškom prostoru, hidrografski se element pojavljuje kao imperativ. Stoga se elementi prirodne sredine u više od 70% starohrvatskih župa javljaju kao okvir (hidrografski, orografski) ili pak, kao os (npr. riječni tok oko kojega se organizira prostorna cjelina, koja vremenom evoluira u prepoznatljivu teritorijalno-organizacijsku jedinicu. Kod kontinentskih, slavonskih župa uslijed različitog, humidnog tipa prirodne sredine, ne vrijede istovjetni odnosi. Ovdje se ističe funkcionalna komplementarnost prostora, odnosno egzistencijalnog gospodarstva, koje pruža čvrstu osnovu oblikovanju složene, organizirane i individualizirane prostorne cjeline. Nadalje, pokazalo se da se ovako utemeljeni župski teritoriji ugrađuju u kasnije oblike područnog ustrojstva Hrvatske, kako u upravno-političku, tako i u crkvenu teritorijalnu organizaciju. Stari su župski teritoriji, dakle, usprkos brojnim modifikacijama kroz povijest, u temeljima teritorijalne organizacije Hrvatske, a imaju svoju duboku prostornu i egzistencijanu logiku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geografija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119354
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Borna Fuerst-Bjeliš
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Elsevier/geoabstracts
- Intergeo
- Current geographical Publications