Pregled bibliografske jedinice broj: 1279180
POVEZANOST TEHNOLOŠKIH, ORGANIZACIJSKIH I OKOLIŠNIH ČIMBENIKA S USVAJANJEM E-PARTICIPACIJE U LOKALNIM SAMOUPRAVAMA
POVEZANOST TEHNOLOŠKIH, ORGANIZACIJSKIH I OKOLIŠNIH ČIMBENIKA S USVAJANJEM E-PARTICIPACIJE U LOKALNIM SAMOUPRAVAMA, 2023., doktorska disertacija, Split
CROSBI ID: 1279180 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
POVEZANOST TEHNOLOŠKIH, ORGANIZACIJSKIH I OKOLIŠNIH ČIMBENIKA S USVAJANJEM E-PARTICIPACIJE U LOKALNIM SAMOUPRAVAMA
(THE RELATIONSHIP OF TECHNOLOGICAL, ORGANIZATIONAL AND ENVIRONMENTAL FACTORS WITH THE ADOPTION OF E-PARTICIPATION IN LOCAL GOVERNMENTS)
Autori
Ninčević Pašalić, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Mjesto
Split
Datum
30.01
Godina
2023
Stranica
236
Mentor
Ćukušić, Maja
Ključne riječi
e-participacija ; TOE okvir ; lokalna samouprava ; uključivanje građana ; usvajanje inovacija ; euprava ; PLS-SEM
(e-participation ; TOE framework ; local government ; citizen engagement ; innovation adoption ; e-government ; PLS-SEM)
Sažetak
Korištenje inovativnih digitalnih tehnologija omogućuje organizacijama javnog sektora prikupljanje informacija i znanja od građana i drugih zainteresiranih strana te posljedično korištenje tih inputa za kreiranje novih, boljih i učinkovitijih javnih politika, usluga te za donošenja odluka. Uloga lokalne samouprave posebno je važna u javnom životu građana s obzirom na češći i prisniji odnos s građanima u odnosu na centralnu i regionalnu vlast. Zbog toga lokalne vlasti imaju odgovornost olakšati interakciju s lokalnom zajednicom te omogućiti raznovrsne mehanizme participacije koja je ključna u ekonomskom i društvenom napretku. Dostupnost e-participacijskih alata i usluga važna je za izražavanje potreba lokalne zajednice, kao i za davanje povratnih informacija o praksama, politikama i uslugama lokalne uprave. Posljedično, e-participacija jača odgovornost javnih tijela čineći javne usluge i politike osjetljivijima na potrebe građana. Kako bi se razumjelo kako lokalne uprave odlučuju o usvajanju inovacije u obliku e- participacije, ovaj rad je identificirao čimbenike koji utječu na usvajanje e-participacije. Istraživanjem s ekspertima definirane su mjerne čestice istraživanih čimbenika te je formiran instrument istraživanja. Konceptualni model usvajanja e-participacije razvijen je pomoću TOE okvira, organizacijske teorije koja razmatra tehnološke, organizacijske i okolišne čimbenike koji utječu na usvajanje neke inovacije. Glavnim istraživanjem obuhvaćeno je 248 ispitanika, pročelnika upravnih odjela i voditelja odsjeka lokalnih samouprava iz 81 jedinice lokalne samouprave (JLS) iz Republike Hrvatske. Procjena strukturalnog modela za mjerenje povezanosti predloženih TOE čimbenika s usvajanjem e-participacije napravljena je metodom parcijalnih najmanjih kvadrata modeliranja strukturalnim jednadžbama (PLS-SEM). Rezultati istraživanja potvrdili su važnost i povezanost IKT infrastrukture, podrške lokalnih čelnika, stručnosti ljudskih resursa, pritiska gradskih/općinskih dionika i spremnosti građana s usvajanjem e-participacije u lokalnim samoupravama. Veličina JLS mjerena brojem stanovnika pokazala se važnom u identificiranju razlika među manjim i većim gradovima kod IKT infrastrukture i pri percipiranju koristi e-participacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija, Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
--UIP-2017-05-7625 - Korisniku orijentiran (re)dizajn procesa i modeliranje informacijskih sustava na primjeru smart city usluga (MIS4SC) (Ćukušić, Maja) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Split