Pregled bibliografske jedinice broj: 1278546
Znanje medicinskih sestara/tehničara o palijativnoj skrbi na primarnoj, sekundarnoj i tercijarnoj razini zdravstvene zaštite
Znanje medicinskih sestara/tehničara o palijativnoj skrbi na primarnoj, sekundarnoj i tercijarnoj razini zdravstvene zaštite // Croatian nursing journal, 5 (2021), 1; 17-28 doi:10.24141/2/5/1/2 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1278546 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Znanje medicinskih sestara/tehničara o
palijativnoj skrbi na primarnoj, sekundarnoj i
tercijarnoj razini zdravstvene zaštite
(Nurses' Knowledge of Palliative Care at Primary,
Secondary and Tertiary Levels of Health Care)
Autori
Marinić, R ; Joka, A, Ljubas, A, Friganović, A ; Korent, V.
Izvornik
Croatian nursing journal (2584-5659) 5
(2021), 1;
17-28
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
palijativna medicina, palijativni bolesnik, palijativna skrb
(palliative medicine, palliative care, palliative patient)
Sažetak
Uvod. Sveobuhvatnu brigu za bolesne koji više ne reagiraju na postupke liječenja nazivamo palijativnom skrbi. Palijativna medicina ne odgađa niti ubrzava smrt, ona promiče život, a umiranje smatra normalnim procesom. U palijativnoj medicini i skrbi nema mjesta za hijerarhiju, važan je timski rad, fokus na bolesnika i poštivanje njegove autonomije. Cilj. Provedeno istraživanje prikazuje znanje medicinskih sestara i tehničara o palijativnoj skrbi na primarnoj sekundarnoj i tercijarnoj razini zdravstvene zaštite. Metode. Provedeno je prospektivno istraživanje na području Republike Hrvatske na tri razine zdravstvene zaštite. U studiju je uključeno 150 ispitanika, a u istraživanju je primijenjen instrument PCQN (Palliative Care Quality Network, 1996.), anketni upitnik koji su izradile Margaret M. Ross i suradnice sa Sveučilišta Ottawa u Kanadi, koji je hrvatskom jeziku prilagodila Sandra Lovrić. Rezultati. Rezultati provedenog istraživanja pokazuju kako je znanje medicinskih sestara i tehničara o palijativnoj skrbi nedostatno bez obzira na brojne edukacije koje se provode unazad deset godina, ali da daleko veće znanje imaju medicinske sestre i tehničari na primarnoj razini zdravstvene zaštite nego na sekundarnoj i tercijarnoj. Zaključak. Prema rezultatima provedenog istraživanja možemo zaključiti da je potrebno provoditi kvalitetnije edukacije s primjerima iz stvarnog života kojima je cilj postizanje veće razine empatije, širenja znanja o palijativnoj skrbi i važnosti brige za palijativne bolesnike. Preporuka je povećanje broja edukacija u manjim grupama, na lokalnom jeziku, prilagodljivo i razumljivo svim zdravstvenim djelatnicima. Edukaciju moraju provoditi visokoobrazovani ljudi iz područja palijativne medicine i skrbi, kao i zdravstveni djelatnici koji rade na navedenom području.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Zdravstveno veleučilište, Zagreb