Pregled bibliografske jedinice broj: 1276350
Izazovi i komplikacije placente previje, kada i kako poroditi.
Izazovi i komplikacije placente previje, kada i kako poroditi. // 3. Kongres Hrvatskog društva za pelviperineologiju s međunarodnim sudjelovanjem / Fureš, Rajko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za pelviperineologiju, 2021. str. 18-18 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1276350 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izazovi i komplikacije placente previje, kada i kako
poroditi.
(Challenges and complications of placenta previa,
when and how to give birth.)
Autori
DUIĆ, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Skup
3. Kongres Hrvatskog društva za pelviperineologiju s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 01.10.2021. - 03.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Placenta previa, komplikacije, porođaj
(Placenta previa, complications, delivery)
Sažetak
Placenta previja jedan je od važnih uzroka krvarenja u drugoj polovici trudnoće, a time i mogućih teških komplikacija majke i ploda. Nova definicija i klasifikacija placente previje predložena je 2018. godine. Klasificira se na placentu previju kada placenta leži preko unutarnjeg ušća i nisko sjelo posteljice, kada je donji rub posteljice manje od 20 mm udaljen od unutarnjeg ušća. Preporuka je da se sijelo posteljice utvrdi ultrazvučnim pregledom na antenatalnom probiru između 18-22. tjedna trudnoće. Kontrolnim ultrazvučnim pregledu u 32. i 36. tjednu se potvrdi ili isključi placenta previja te se planira način i vrijeme dovršenja trudnoće. Osim toga na osnovu anamneze rizičnih faktora, ultrazvukom sive skale i Doppler ultrazvukom treba tražiti i utvrditi znakove abnormalno urasle posteljice (akretu/adherens, inkretu, perkretu). Rizici u porođaju kako za majku tako i za dijete u tim su slučajevima veći. Izuzetno je važno postaviti dijagnozu placente previje kao i abnormalno urasle posteljice antenatalno, prije početka porođaja i prije započetog krvarenja. Planirati vrijeme, način i mjesto dovršenja porođaja uz adekvatnu prije operacijsku obradu, pripremu i mobiliziranje čitavog tima specijalista (opstetričara, neonatologa, anesteziologa, urologa, invazivnih radiologa, abdominalnih i vaskularnih kirurga, transfuziologa) kako bi ishod bio što povoljniji i za majku i za novorođenče. U slučaju postojanja placente previje i patološki urasle posteljice porođaj planirati carskim rezom između 35-36+6 tjedna trudnoće. Planirati na koji način postupati s posteljicom, da li raditi histerektomiju ili primijeniti neki od konzervativnih postupaka. Asimptomatske nekomplicirane placente previje poroditi carskim rezom između 36+0 i 37+6 tjedna. Kod placente previje koje su vaginalno krvarile tijekom trudnoće ili imale druge rizične faktore za prijevremeni porođaj, učiniti carski rez između 34+0 i 36+6 tjedna. Pokušati vaginalni porođaj u dogovoru s trudnicom kod asimptomatskih nisko ležećih posteljica gdje je rub posteljice 11 do 20mm udaljen od unutarnjeg ušća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinička bolnica "Merkur",
Medicinski fakultet, Zagreb
Profili:
Željko Duić
(autor)