Pregled bibliografske jedinice broj: 1276104
Ceci n’est pas une… éthique! Pitanje umjetnosti u kontekstu etike umjetne inteligencije i zdravlja
Ceci n’est pas une… éthique! Pitanje umjetnosti u kontekstu etike umjetne inteligencije i zdravlja // Osječki dani bioetike
Osijek, Hrvatska, 2021. str. 83-83 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1276104 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ceci n’est pas une… éthique! Pitanje umjetnosti u
kontekstu etike umjetne inteligencije i zdravlja
(Ceci n’est pas une… éthique! The question of art
in the context of artificial intelligence and
health ethics)
Autori
Tomičić, Ana ; Malešević, Anamaria ; Čartolovni, Anto
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
Osječki dani bioetike
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 08.11.2021. - 09.11.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
umjetna inteligencija, digitalno fenotipiziranje, umjetnost, etika
(artificial intelligence, digital phenotyping, art, ethics)
Sažetak
Očekivanja vezana za umjetnu inteligenciju (AI, artificial intelligence) često su pretjerana s obzirom na to da je izrada opće umjetne inteligencije za sada predmet filozofskih rasprava te da je znanost ovladala isključivo uskom umjetnom inteligencijom, poput uređaja koji se koriste u području digitalnog fenotipiziranja u kontekstu zdravlja. Društvene i humanističke znanosti razmatraju brojna etička pitanja vezana uz digitalno fenotipiziranje, poput pitanja privatnosti, informiranog pristanka, nadzora itd. No otvorenost prema etičkom preispitivanju ne leži samo u području akademskog znanja, već i drugih paradigmi koje se dotiču ljudskog senzibiliteta i ljudskih čula suočenih sa svijetom oko nas. Drugim riječima, etičko preispitivanje AI-a jednako pripada i području umjetnosti. Naime, AI, algoritmi ili roboti, koji su fascinantni koliko i zastrašujući, utjelovljuju dugu povijest odnosa umjetnosti i tehnologije. Umjetnost kao ljudski senzibilitet dotiče se područja estetike, koje se proteže od književnosti (poezija, romani, kratke priče, kazalište, itd.) do svih ostalih modaliteta estetskog doživljaja, kao što su slikarska umjetnost, glazba, kiparstvo, ples, pa čak i strip, ukratko sve domene u kojima se istražuje ljudski odnos prema osjetilnom svijetu. Drugim riječima, etičko preispitivanje kroz umjetnost oslanja se na određene vrste kognitivnog i emocionalnog odnosa prema svijetu umjetnosti, odnosno obliku proživljenog iskustva, a ne samo odnose koji vode do znanstvenih spoznaja. U ovom ćemo izlaganju kroz dva primjera umjetničkih instalacija pokazati kako različiti načini estetskog doživljaja doprinose području znanja o AI-u i o digitalnom fenotipiziranju te kako oni mogu utjecati na stavove, ponašanja i vrijednosni sustav, educirajući javnost kroz kontrastne vizije svijeta.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
UIP-2019-04-3212 - (Novi) etički i društveni izazovi digitalnih tehnologija u domeni zdravstvene skrbi (Digit-HeaL) (Čartolovni, Anto, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb