Pregled bibliografske jedinice broj: 1275298
Lingvostilistička raščlamba političkoga diskursa
Lingvostilistička raščlamba političkoga diskursa, 2018., diplomski rad, diplomski, Odjel za kroatistiku, Zadar
CROSBI ID: 1275298 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Lingvostilistička raščlamba političkoga diskursa
(Linguostylistic analysis of political discourse)
Autori
Sommer, Ela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Odjel za kroatistiku
Mjesto
Zadar
Datum
16.07
Godina
2018
Stranica
124
Mentor
Baričević, Sanja
Ključne riječi
lingvostilistička raščlamba, politički diskurs, javni govor, inauguracijski govori, retorički podstil, administrativno-poslovni funkcionalni stil
(linguostylistic analyses, political discourse, public speeches, inaugural speeches, rhetorical substyle, administrative-business functional style)
Sažetak
U radu se raščlanjuje politički diskurs, odnosno inauguracijski govori svih predsjednika i predsjednice Republike Hrvatske. Inauguracijski se govori raščlanjuju na leksičkoj, morfološkoj i sintaktičkoj razini. U uvodnome se dijelu iznose temeljne postavke lingvističke stilistike te kvantitativne lingvistike. Zatim se daje uvid u osnovne funkcionalne i granične stilove standardnoga jezika, s posebnim osvrtom na administrativno-poslovni i retorički stil kojima pripadaju politički govori. Jezik se političkih govora dalje istražuje u poglavlju "Politički diskurs" te se promatra kroz prizmu javnih govora i njegovih jezičnih i stilističkih zakonitosti. Slijedi lingvostilistička raščlamba, najprije na leksičkoj i morfološkoj razini – leksička gustoća, leksička raznolikost, vrste riječi, čestotni rječnik, semantičke kategorije glagola, a zatim na sintaktičkoj razini, na kojoj se proučava sintaktička složenost, zastupljenost vrsta rečenica po sastavu te zastupljenost pojedine vrste konektora. U inauguracijskim govorima prepoznaju se obilježja administrativno-poslovnoga stila i retoričkoga postila – prevlast imenskih konstrukcija i intenzifikacija kao vrsta nominalizacije, prevlast subordinacije nad koordinacijom i dr.
Izvorni jezik
Hrvatski