Pregled bibliografske jedinice broj: 1274393
Quo vadis, Peristil? Digitalizirani Peristil i digitalni izazovi pred Društvom povjesničara umjetnosti Hrvatske
Quo vadis, Peristil? Digitalizirani Peristil i digitalni izazovi pred Društvom povjesničara umjetnosti Hrvatske // 7. festival hrvatskih digitalizacijskih projekata - DFEST: programska knjižica / Petrušić, Renata ; Marasović, Nela ; Holub, Karolina (ur.).
Zagreb: Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 2017. str. 36-37 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1274393 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Quo vadis, Peristil? Digitalizirani Peristil i digitalni izazovi pred Društvom
povjesničara umjetnosti Hrvatske
(Quo vadis, Peristil? Digitizing journal Peristil and digital challenges ahead
of the Society of Art Historians of Croatia)
Autori
Majer, Ivana ; Petrinović, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
7. festival hrvatskih digitalizacijskih projekata - DFEST: programska knjižica
/ Petrušić, Renata ; Marasović, Nela ; Holub, Karolina - Zagreb : Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 2017, 36-37
Skup
7. festival hrvatskih digitalizacijskih projekata - DFEST
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.04.2017. - 28.04.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske ; časopis Peristil ; digitalizacija
(Society of Art Historians of Croatia ; journal Peristil ; digitizing)
Sažetak
Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske (DPUH) svojim radom te posebice bogatom nakladničkom djelatnošću kontinuirano, već 60 godina, pridonosi razvoju naše povijesnoumjetničke misli i struke. Peristil: zbornik radova za povijest umjetnosti časopis je koji izlazi od 1954. godine, a više od 900 objavljenih radova omogućilo mu je da stekne ulogu poligona za prikazivanje povijesnoumjetničke te šire, kulturno-povijesne znanstvene scene. Od početaka bio je to časopis u kojem je fokus tema primarno bio okrenut umjetničkim djelima, umjetnicima i kulturnoj baštini, a s obzirom na to da djeluje kao svjedok nekadašnjih vremena te (možda i nestale, u međuvremenu uništene) kulturne baštine, veoma je tražen i danas. Spomenuta činjenica, ali svakako i sve veća potreba za brzim i relevantnim informacijama i izvorima dostupnima na mreži, potaknule su 2007. godine projekt digitalizacije časopisa (sustavno proveden od 2014. do 2016.) i omogućivanje otvorenog pristupa njegovu sadržaju (na portalu Hrčak). Osim digitalizacije časopisa Peristil, DPUH se 2011. godine odlučio i za osnivanje nakladničke serije pod nazivom Biblioteka digitalnih izdanja. U njoj se objavljuju povijesnoumjetničke studije i antologijska djela struke, i to kao elektroničke knjige na CD-ROM-u, a dosad objavljeni naslovi serije nastali su digitaliziranjem postojećih tiskanih izdanja. Međutim, što učiniti kad saznate da se današnja računala ponekad prodaju bez CD čitača? Osim želje da se predstave dovršeni projekti digitalizacije časopisa Peristil i nekoliko monografskih izdanja, ovim se izlaganjem također želi kratko uputiti i na izazove koje donose novi trendovi u nakladništvu znanstveno-stručnih publikacija, a pred kojima se nalazi i DPUH kao strukovna, neprofitna udruga koja je platforma za struku povijesti umjetnosti, a isto tako i mjesto i medij komunikacije povjesničara umjetnosti i srodnih disciplina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Povijest umjetnosti