Pregled bibliografske jedinice broj: 1274345
Sanjaju li knjižničari strojno razumljive bibliografske zapise? MESH na putu prema povezanim podacima
Sanjaju li knjižničari strojno razumljive bibliografske zapise? MESH na putu prema povezanim podacima // Stručni skup Knjižnični podaci: interoperabilnost, povezivanje i razmjena, 28. – 29. studeni 2017.: knjiga sažetaka / Machala, Dijana (ur.).
Zagreb: Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 2017. str. 47-49 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1274345 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sanjaju li knjižničari strojno razumljive
bibliografske zapise? MESH na
putu prema povezanim podacima
(Do librarians dream of machine-understandable
bibliographic records? MESH on the
way to linked data)
Autori
Majer, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Stručni skup Knjižnični podaci: interoperabilnost, povezivanje i razmjena, 28. – 29. studeni 2017.: knjiga sažetaka
/ Machala, Dijana - Zagreb : Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 2017, 47-49
ISBN
978-953-500-166-9
Skup
Knjižnični podaci: interoperabilnost, povezivanje i razmjena. 2. godišnja otvorena konferencija korisnika Integriranog knjižničnog sustava Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu te knjižnica iz sustava znanosti i visokog obrazovanja
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 28.11.2017. - 29.11.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
Medical Subject Headings (MeSH) ; povezani podaci ; MeSH RDF ; MARC ; URI
(Medical Subject Headings (MeSH) ; Linked Data ; MeSH RDF ; MARC ; URI)
Sažetak
Semantički web može se definirati kao nadgradnja postojećeg Weba u kojem se informacijama dodjeljuje značenje. Pojednostavljeno rečeno, one tada više nisu samo strojno čitljive nego postaju i strojno razumljive. Središnji pojam semantičkog weba jesu povezani podaci (engl. Linked Data) čiji koncept počiva ponajprije na tehnologijama kao što su Resource Description Framework (RDF) i Uniform Resource Identifier (URI). Knjižnice prihvaćaju ove promjene i eksperimentiraju s ovim tehnologijama, a njihova je prednost posjedovanje znanja o strukturiranju podataka, njihovoj razmjeni pa i interoperabilnosti. Normativni podaci i sustavi predmetnih odrednica imat će veliku ulogu u usvajanju ovog koncepta u knjižnicama. Tezaurus Medical Subject Headings (MeSH) kontrolirani je rječnik koji se koristi za predmetnu obradu, indeksiranje i pretraživanje publikacija iz područja biomedicine i zdravstva, a razvija ga Nacionalna medicinska knjižnica Sjedinjenih Američkih Država (National Library of Medicine – NLM). MeSH je široko prihvaćen tezaurus, preveden na mnoge jezike, a jedan od njih jest i hrvatski jezik na čemu kontinuirano radi Središnja medicinska knjižnica Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Prateći trendove u razvoju semantičkog weba tijekom posljednjih petnaestak godina, NLM se odlučio priključiti razvijanju skupova podataka i izraditi službenu verziju tezaurusa MeSH u obliku povezanih podataka koristeći model RDF. Inicijalna beta verzija MeSH RDF-a objavljena je u studenome 2014., a u rujnu 2017. godine pušten je u produkciju. Cilj ovog izlaganja jest ukratko prikazati recentna nastojanja NLM-a da svoje bibliografske podatke pripremi za konačno prebacivanje u okruženje povezanih podataka. Poseban će naglasak pritom biti na dodavanju URI-ja, dostupnih iz MeSH RDF-a, u kataložne zapise NLM-ova kataloga (u MARC polja 650, 651 i 655) provedenom tijekom srpnja 2017. godine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti