Pregled bibliografske jedinice broj: 1274146
Tko doma misli o čemu i zašto? Prediktori za obavljanje mentalnog rada u kućanstvu
Tko doma misli o čemu i zašto? Prediktori za obavljanje mentalnog rada u kućanstvu // Hrvatska: Podvojeno duštvo? Sociološki prilozi raspravi. Knjiga sažetaka / Tomić-Koludrović, Inga ; Petrić, Mirko ; Marelić, Marko ; Bilandžić, Mirela (ur.).
Zagreb: Hrvatsko sociološko društvo, 2023. str. 44-45 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1274146 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tko doma misli o čemu i zašto? Prediktori za obavljanje mentalnog rada u kućanstvu
(Who is thinking about what at home and why? Predictors for performing mental work in the household)
Autori
Klasnić, Ksenija ; Halamić, Vedran ; Jurković Kuruc, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Hrvatska: Podvojeno duštvo? Sociološki prilozi raspravi. Knjiga sažetaka
/ Tomić-Koludrović, Inga ; Petrić, Mirko ; Marelić, Marko ; Bilandžić, Mirela - Zagreb : Hrvatsko sociološko društvo, 2023, 44-45
ISBN
978-953-8070-23-5
Skup
IX. Nacionalni kongres Hrvatskog sociološkog društva
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 19.05.2023. - 20.05.2023
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
mentalni rad ; rodne nejednakosti ; strukturalne nejednakosti u partnerskim odnosima
(mental work ; gender inequalities ; structural inequalities in partner relationships)
Sažetak
Nastavno na izlaganje o rodnim nejednakostima u obavljanju mentalnog rada u kućanstvu, u ovom se izlaganju fokusiramo na utvrđivanje sociodemografskih i sociokulturnih prediktora za njegovo obavljanje. Različita su moguća teorijska objašnjenja uzroka rodne neravnopravnosti u podjeli kućanskih poslova, od kojih se u ovom izlaganju istovremeno oslanjamo na dvije teorijske perspektive. Perspektiva resursa i moći tvrdi da žene imaju manje resursa i manje moći unutar obitelji od muškaraca, što dovodi do njihovog lakšeg prihvaćanja nejednake podjele kućanskih poslova, dok model ideologije rodnih uloga tvrdi da su uvjerenja i stavovi o rodnim ulogama odgovorni za podjelu kućanskih poslova. Sukladno tome, pretpostavka je da se razina uključenosti u obavljanje mentalnog rada u kućanstvu može objasniti individualnim obilježjima i strukturalnim nejednakostima između partnera, ali i obilježjima rodne (ne)ravnopravnosti tijekom procesa primarne socijalizacije putem kojeg se usvajaju rodne uloge. Na anketnim podacima iz 2022. godine na reprezentativnom uzorku osoba koje žive s partnerima, izlažemo testirane modele koji uključuju novu skalu generičkih pokazatelja obavljanja mentalnog rada u kućanstvu kao zavisnu varijablu, uz kontrolu spola i zajedničke skrbi za dijete s partnerom. Kao potencijalni prediktori za testiranje perspektive resursa i moći uključene su razina primanja i obrazovanja sudionika i partnera, dok su za testiranje modela ideologije rodnih uloga uključeni stupanj religioznosti sudionika i partnera te pokazatelji tradicionalnog odgoja i egalitarnosti roditelja u podjeli kućanskih poslova. Preliminarni rezultati donekle idu u korist prihvaćanju modela ideologije rodnih uloga kao onog koji nešto bolje objašnjava mentalni rad u kućanstvu, iako je spol i dalje daleko najjači prediktor za količinu obavljanja mentalnog rada u kućanstvu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Rodni studiji
POVEZANOST RADA
Projekti:
--11-931-1046 - Konstrukcija i evaluacija skale mentalnog rada u kućanstvu (Klasnić, Ksenija) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb