Pregled bibliografske jedinice broj: 1274141
Nevidljivi kućni menadžment – rodne nejednakosti u obavljanju mentalnog rada
Nevidljivi kućni menadžment – rodne nejednakosti u obavljanju mentalnog rada // Hrvatska: Podvojeno duštvo? Sociološki prilozi raspravi. Knjiga sažetaka / Tomić-Koludrović, Inga ; Petrić, Mirko ; Marelić, Marko ; Bilandžić, Mirela (ur.).
Zagreb: Hrvatsko sociološko društvo, 2023. str. 42-43 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1274141 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nevidljivi kućni menadžment – rodne nejednakosti u obavljanju mentalnog rada
(Invisible household management – gender inequalities in the performance of mental work)
Autori
Klasnić, Ksenija ; Dremel, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Hrvatska: Podvojeno duštvo? Sociološki prilozi raspravi. Knjiga sažetaka
/ Tomić-Koludrović, Inga ; Petrić, Mirko ; Marelić, Marko ; Bilandžić, Mirela - Zagreb : Hrvatsko sociološko društvo, 2023, 42-43
ISBN
978-953-8070-23-5
Skup
IX. Nacionalni kongres Hrvatskog sociološkog društva
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 19.05.2023. - 20.05.2023
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kućni menadžment ; mentalni rad ; nevidljivi rad ; neplaćeni reproduktivni rad ; rodne nejednakosti u privatnoj sferi
(household management ; mental work ; invisible work ; unpaid reproductive work ; gender inequalities in the private sphere)
Sažetak
U istraživanjima rodne nejednakosti u privatnoj sferi uvriježene su teme fizičkog i emocionalnog rada, a izostajao je nevidljiv iako pervazivan aspekt mentalnog rada. On se sastoji od upravljačke odgovornosti predviđanja potreba, identificiranja opcija za njihovo ispunjavanje, donošenja odluka i praćenja njihova izvršavanja za sve ukućane, obavljaju ga pretežito žene i uglavnom šteti njihovoj ukupnoj dobrobiti, posebice u slučaju zaposlenih majki, a može i remetiti odnose unutar kućanstava, naročito kada su oba partnera zaposlena. Kontekst pandemije bolesti Covid-19 posebno je istaknuo problematiku mentalnog rada i opterećenosti žena. CIlj je ovog izlaganja predstaviti dio rezultata prvog istraživanja o orođenosti raznih oblika mentalnog rada u Hrvatskoj. Kvantitativni su podaci prikupljeni krajem 2022. godine metodom ankete na reprezentativnom uzorku 1000 osoba koje žive sa svojim intimnim partnerima. Rezultati ukazuju na izraženu rodnu nejednakost u obavljanju mentalnog rada u kućanstvu, pri čemu veliku većinu mentalnih poslova obavljaju žene, dok je utvrđen i mali broj „muških“, ali i određeni broj ravnopravno podijeljenih aktivnosti mentalnog rada. Zanimljivi su i nalazi koji ukazuju na rodne razlike u percepciji egalitarnosti, pri čemu muškarci češće nego žene procjenjuju da je mentalni rad ravnopravnije podijeljen. Doprinos istraživanja očekuje se sociologiji roda, rada i obitelji, kao i promišljanjima nevidljivih neplaćenih aspekata socijalne reprodukcije koji počivaju na iznuđenom ili podrazumijevanom vremenu i posvećenosti uglavnom žena. Na temelju istraživanja također se u širem smislu želi postići bolje razumijevanje nejednake distribucije društvene moći na osnovu roda, kao jedne od dimenzija društvenog identiteta s obzirom na koju se doživljava iskustvo podređenosti, i zagovarati odmak od esencijalno orođenog promatranja opozicije privatne i javne sfere.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Rodni studiji
POVEZANOST RADA
Projekti:
--11-931-1046 - Konstrukcija i evaluacija skale mentalnog rada u kućanstvu (Klasnić, Ksenija) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek,
Filozofski fakultet, Zagreb