Pregled bibliografske jedinice broj: 1274020
Amnezija za pokušaj suicida tijekom SARS-Cov-2 infekcije
Amnezija za pokušaj suicida tijekom SARS-Cov-2 infekcije // Knjiga sažetaka 8. hrvatskog psihijatrijskog kongresa s međunarodnim sudjelovanjem
Opatija, Hrvatska, 2022. str. 96-96 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1274020 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Amnezija za pokušaj suicida tijekom SARS-Cov-2
infekcije
(Amnesia for suicide attempt during SARS-Cov-2
infection)
Autori
Laškarin, Karla ; Svetinović, Darjan ; Matić, Katarina ; Vuk Pisk, Sandra ; Grošić, Vladimir ; Filipčić, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka 8. hrvatskog psihijatrijskog kongresa s međunarodnim sudjelovanjem
/ - , 2022, 96-96
Skup
8. hrvatski psihijatrijski kongres s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 16.10.2022. - 19.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Amnezija ; SARS-CoV-2 ; pokušaj suicida
(Amnesia ; SARS-CoV-2 ; suicide attempt)
Sažetak
Uvod: Amnezija je praznina u pamćenju. Po duljini trajanja može biti prolazna ili trajna, a s obzirom na odnos pojavljivanja amnezije i uzročnog događaja anterograda, kongradna i retrogradna. Uzroci amnezije mogu biti organske prirode, no ona može biti i disocijativni fenomen. U literaturi je do sada kod pacijenata pozitivnih na virus SARS- CoV-2 opisano svega nekoliko slučajeva amnezije. Prikaz slučaja: Pacijentica (66 godina) je 10. dan infekcije virusom SARS-CoV-2 pokušala suicid vješanjem za što je bila amnestična. Nakon reanimacije je zbog bilateralne pneumonije primljena u kliniku za plućne bolesti. CT je pokazao frakturu kralježaka C3 i C4. Nije bilo potrebe za aktivnim neurokirurškim, neurološkim i traumatološkim liječenjem te je po zalječenju pneumonije, a po indikaciji konzilijarnog psihijatra, premještena u našu kliniku. Pacijentica do tada nije bila psihijatrijski liječena, bila je urednog premorbidnog funkcioniranja i negativnog psihijatrijskog herediteta. Sjećala se da je na dan tentamena imala visoku temperaturu, no za sam čin pokušaja suicida je bila amnestična. Kod prijema na akutni ženski odjel Klinike negirala je otklon na planu raspoloženja, druge psihičke tegobe, stresore i traume. Bila je psihomotorno mirna, situacijski blaže sniženog raspoloženja i decidirano negirala suicidalnost. Tijekom dvotjednog bolničkog liječenja, pacijentica je ostala amnestična za čin tentamena kao i za period inicijalne somatske obrade u bolnici. Otpuštena je s dijagnozom poremećaja prilagodbe uz preporuku za uzimanjem escitaloprama 10 mg ujutro. Zaključak: U prikazanom slučaju nisu bili zadovoljeni kriteriji za postavljanje dijagnoze disocijativne amnezije kao ni organskog sindroma amnezije, stoga etiologija ove lokalizirane amnestičke epizode ostaje otvorena. Amnezija je heterogeni poremećaj različitih simptoma, uzroka i tijeka te su daljnja istraživanja ove problematike svakako potrebna.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Psihijatrijska bolnica "Sveti Ivan" Zagreb,
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek